•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Karanténcseppek: május 10.

Lisa Marie Caputo Nowak 1963. május 10-én látta meg a napvilágot. Születésnapja -melyen természetesen köszöntjük - alkalmából pár szót ejtenék a pisilésről, pelenkáról, zöldszemű szörnyről, űrhajózásról.

Mielőtt e négy, látszólag nem összetartozó dologra térnék, szeretném feleleveníteni egyik, múltba merült fizikaórán tanultakat - csak lazán, képlet nélkül - Pascal törvényéről: zárt térben lévő folyadékban vagy gázban a külső erő okozta nyomás minden irányban gyengítetlenül tovaterjed.

1961. április 12-én Jurij Alekszejevics Gagarin az őt és néhány segítőjét a kilövőállványon várakozó Vosztok-1 űrhajóhoz szállító autóbusz jobb hátsó kerekét lepisilte. Talán örökre elnyeli a feledés feneketlen gyomra a történelmi vizelés emlékét, ha a szovjet, orosz asztronauták nem követnék a mai napig Gagarin példáját. Tyereskovárol most ne essék szó!

A szokás magyarázata a világháborús vadászpilóták tapasztalatából ered. A légi közelharcok során a repülőgépvezetőket gyakran érte lövedék- vagy repeszsérülés. Teli gyomor és hólyag sérülése esetén eljutunk a Pascal-törvény gyakorlati alkalmazásához. Az üres belső szervek jelentősen megnövelte a szerencsétlenül járt légi személyzet túlélési esélyét. Gagarin, aki vadászrepülő volt a felszállás előtti rituálét vitte tovább.

Alan Bartlett Shepard három héttel Gagarin repülését követően, talpig szkafanderben elhelyezkedett a Freedom 7 Mercury űrkabinban. Többszöri halasztás miatt órákon keresztül mozdulatlanul fekve, elvesztette harcát a természet könyörtelen erőivel szemben, illetéktelen folyadékkal tette próbára űrhajósruhájának hermetikus képességét.

A szovjet és az amerikai űrprogramban az első tétova lépések során tapasztalt „apróságok” fokozattan jelentkeztek az űrutazások mindennapivá válása során. Az űrhajósok a felszállás előtt órákon keresztül kényszerülnek olyan pózba, ami erősíti a vizeletürítés ingerét, ez és a 7 – 8 órát is elérő űrséták is megkövetelték a probléma megoldását. A NASA által kifejlesztett és alkalmazott pelenka technikai leírására - bár nem túl bonyolult – itt nem térnék ki, megjegyzem azonban, hasonlóan az űripar más áldásához a kozmosz intim öltözködés-kiegészítője hamar utat talált a hétköznapi érvényesüléshez. Steve Goelman, az Unique Wellness vezérigazgatója szerint csak a NASA technológiáján és elképzelésén keresztül valósíthatták meg azokat a felnőtt pelenkákat, mely hasonlóan gyorsan elszívja a nedvességet és elzárja a bőrfelületről, elkerülve a bőrirritációt és más egészségügyi problémákat.

Itt visszatérünk Lisa Nowakhoz, a zöldszemű szörnyeteghez és a NASA pelenkák (bár űrpelenkának nevezik, leginkább a szuper nedvszívóképességű kerékpárosnadrágra emlékeztetnek) legspeciálisabb civil alkalmazásához.

Lisa Nowak háromgyermekes családanya, a haditengerészet tisztje, kiképzését követően 2006. július 4-én indult a világűrbe. A Discovery 32. bevetése során repülőmérnökeként ő felelt a dokkolásért, kezelte a sikló robotkarját, és részt vett a pajzs ellenőrzésében. 2007. februárjában az orlandói repülőtér parkolójában letartóztatták, mert megtámadta William Oefelein barátnőjét, Colleen Shipmant. Shipman meglehetősen szókimondó üzenetében, erősen túlfűtött szexuális vágyát ecsetelve édesítette az éppen űrmissziót teljesítő Oefelein 7,66 km-es sebességgel száguldó, súlytalanságban telő másodperceit. Oefelein korábbi barátnője, Nowak illetéktelenül elcsípett üzenet(ek)ből bizonyosodott meg kapcsolatuk maradandóságát illető kétségeiről.

Nowak a kiképzések alatt ismerte meg Oefeleint. A rendőrségnek pedig úgy jellemezte kapcsolatukat, hogy "több volt, egy munkakapcsolatnál, de kevesebb, mint egy romantikus viszony". A (z)űrleány megperzselt mentális állapotban, 1500 kilométert vezetett egyhuzamban Houstonból Orlandóba elváltoztatott külsővel, gondosan bepólyázott altesttel. A megállás nélküli vezetés szempontjából jó ötletnek tűnt a NASA által kifejlesztett és rendszeresített intim ruhadarabot viselni, azonban a nyomozók nem a pelenkában vezetés valószínűsíthető közúti rekordkísérletet értékelték teljesítményében, földhözragadt okoskodásuk az előre eltervezettség bizonyítékát vélte felfedezni az űrtechnikai alsónemű viselésében. Nowak a már említett parkolóban egy órán keresztül várakozott, mire Shipman megérkezett Houstonból. Amikor vetélytársa autójába ült, Nowak a kissé lehúzott ablak résén keresztül paprikaspray-vel lefújta áldozatát. A helyszínre érkező rendőr a támadó eldobható plasztikzsákjában parókát, sűrített széndioxiddal működő fegyvert, kalapácsot, kést, gumikötelet talált, autója csomagtartójából gázspray, BB-töltények, kapucnis kabát, Shipman és Oefelein levelezése kerültek elő. 

Nowakot eredetileg gyilkosság és emberrablás kísérlete miatt tartóztatták le, végül csökkentett váddal állt bírája elé. 2009-ben kötött alkuja értelmében, garázdaságot kellett beismernie, csupán két nap elzárásra ítélték és e két napot is letöltöttnek nyilvánította a bíró. 2011-ben rangvesztéssel a leszerelte a haditengerészet.   

Nowak és Oefelein sosem repültek együtt, csupán közös kiképzésen vettek részt. Távozásuk után az űrhajós testület megalkotta a magatartási kódexet. 

Oefelein 2008. őszén távozott a haditengerészettől. Hazaköltözött Alaszkába. Megnősült, Colleen Shipmant vette feleségül. 

1965. márciusában Alexej Leonov a Voszhod-2 expedíció során háta mögött hagyva az űrkabin nyújtotta biztonságot, Szocsi és a Szahalin-szigetek között egy köldökzsinórral rögzítve lebegett a világűr hideg sötétjében. Tíz évvel később az Apollo-Szojuz amerikai-szovjet közös űrrepülésen Metz fölött kezet foghatott  amerikai kollégájával, Thomas Stafforddal.  

A „semmiben” lebegve töltött 12 percről mesélte: „12: A Földről az égboltot és a csillagokat felhőtlen éjszakán ragyogónak látjuk. Ez a ragyogás azonban össze sem hasonlítható azzal, amely a kozmoszban tárul elénk. A csillagos égboltnak még a fekete színe is rendkívüli, olyan, mint a sűrűn felvitt tus… Földünk azonban csodálatosan szép, különösképpen a tengerek, az óceánok, az erdők hatalmas táblái, a hegycsúcsok és fehér hósapkáik. Azt hiszem, az egész világmindenségben nincs szebb bolygó a Földnél!”. Leonov az űrrepülésen, túlélésen – űrkarrierje során négyszer kerülgette közelről a halál – kívül kétségtelenül szakértő volt a szeme elé kerülő látvány leírásának. És megörökítésének, tollal, ceruzával, ecsettel. A mellékelt festmény Leonov űrönarcképe a Fekete tenger felett.

 

 

Alexej Arhipovics Leonov: A Fekete-tenger fölött 

 

Muzsikának, eltérve az eddig megszokott klasszikuszenei ajánlásoktól a űrkínálatából válogattam. Először a német Kraftwerke zenekar 2018-as budapesti koncertjén elhangzott Spacelab című darab:

https://www.youtube.com/watch?v=IhP7Xro-a_I

 

majd Török Ádám és a Mini következik Hangok és jelek egy nem azonosított repülő tárgyról című felvételével:

https://www.youtube.com/watch?v=r15Zz8HAxpw

 

 

A szép versek kedvelőinek álljon itt Nemes Nagy Ágnes játékos lírája:

 

Nemes Nagy Ágnes: Űrhajó és jegenyék  

 

Láttam este űrhajót,
jegenyéken átfutót.
Hét jegenyét láttam én
az futott a fák hegyén,
láttam, amint utat hasít
egyik fától a másikig.
Hogy nem volt az űrhajó?
Jegenyén az nem futó?
Hogy léggömb volt, repülő?
Sárga fény és levegő?
Vagy csillag szállt fejem felett?
Az is lehet, az is lehet.

 

 

A cikk írása után érkezett a szomorú hír, hogy Florian Schneider, a Kraftwerke alapító tagja elhunyt.