•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

A munkanélküliség okozta belső vívódások

Munkalehetőségekben – mint köztudott – jelenleg nem bővelkedik kis hazánk, sokaknak komoly anyagi és lelki problémákat okozva. Mit tehet azonban az, akinek nincs munkája, főleg, ha van határozott elképzelése, valamint ahhoz megfelelő végzettsége és adottsága is? Merjünk kitartani álmaink mellett, vagy hagyjuk, hogy megalkuvásra kényszerítsen minket a rossz gazdasági helyzet?

Több szempontból is nehéz szituációban van, akinek nincs munkahelye: egyrészt anyagilag, mivel a számlákat fizetni kell valahogyan, másfelől viszont lelkileg – sőt, egészségügyileg is – megterhelőek lehetnek a munkanélküliség okozta belső harcok. Miszerint: tartsak ki céljaim, elhatározásaim mellett, és küzdjek egy olyan állásért, amire vágyom – kezdetben sok gyakorlati tapasztalat megszerzésével, fizetés nélkül? Netán ezzel szemben: tegyem félre az „idealizmusom”, és nyeljem le, hogy diplomával – esetleg több oklevéllel is –, pultosként vagy bolti eladóként kell dolgoznom? Nos, a válasz nagyon nehéz, hiszen társadalmi elvárások ide vagy oda, mindenki a saját tempójában halad, egyén válogatja, hogy ki melyik utat választaná, vagy, hogy egyáltalán van-e lehetősége válogatni…

Munkanélkülinek lenni nem szégyen, még akkor sem, ha néha úgy érezzük, a társadalom a kívülállók bélyegét ragasztja ránk… Nem szabad feladnunk, keresnünk kell a lehetőségeket, és ha konkrét ambíciókkal rendelkezünk, mérlegelnünk kell azt is, hogy ha esetleg pillanatnyilag más munkakörbe is kényszerülünk, tudunk-e mellette olyan hirdetéseket vadászni, megpályázni, melyek közelebb állnak képességeinkhez.

Hiszem, hogy még ebben a nem egyszerű világban is létezik valamiféle mód arra, hogy az ember hidat találjon az elvárások, a realitás és saját egyénisége között. Hiszem, ha valaki elég kitartó, előbb-utóbb eléri célját, és hiszem, hogy lehet olyan életet is élni, olyan munkát végezni, melyben örömünket (is) lelhetjük, tehetségünket megmutathatjuk – egész napos gyomorgörcsök nélkül.

Ha nincs munkád, sokféle ellenérzéssel találkozhatsz, pláne, ha valaki teljesen más személyiség, mint Te. Azonban tudnod kell félretenni ezeket a véleményeket, hiszen nem biztos, hogy tisztában van vele a másik, milyen nehéz helyzetben lehetsz – lelkileg és anyagilag egyaránt. Ahogyan a keletiek is mondanák: ahhoz, hogy más mit gondol rólad, neked semmi közöd... Vagyis kövesd a saját utad, s ne foglalkozz azzal, ki mit hisz rólad, mert lehet, hogy az nem is áll közel a valósághoz. Ugyanakkor ez a Te életed, s a Te döntésed és felelősséged, mit teszel. Az befolyásoljon, amit Te érzel, tapasztalsz, s ha úgy véled, jó úton jársz, ne hagyd letéríteni magad róla! A kérdés ugyanakkor összetett, mert nem mindenki teheti meg, hogy megélje tehetségét, pláne, ha nem rendelkezik stabil háttérrel – például pályakezdőként szülői támogatással, megértéssel. Ez esetben valószínűleg kénytelen elvállalni olyan munkát is, mely köszönő viszonyban sincs papírjával. A keresztje azonban mindenkinek megvan: akinek lehetősége van, hogy céljait kövesse, talán a magánéletében akadnak komoly problémái. Akinek nincs alkalma a sárga csekkek fizetése mellett, hogy céljai után menjen, lehet, hogy épp a magánéletében kap támogatást… Így hát a legjobb, ha nem ítélkezünk mások felett, hiszen sosem tudhatjuk, kinek mivel kell megküzdenie a mindennapokban. A figyelmet önmagunkra fordítsuk, legyen egészséges önkritikánk, és cselekedjünk esélyeink szerint, de mindig szem előtt tartva azt is, mit szeretnénk igazán…

 

A kép forrása: careers.maxupdates.tv