•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Újjászületés dallamokkal – A zeneterápia titka

Stílusoktól vagy hangulattól függetlenül, azt hiszem, bátran kijelenthetjük, a muzsika nagy hatással van ránk: egyik pillanatról a másikra képes vidámmá varázsolni, egyszer serkent, máskor elaltat. Hallgathatjuk otthon, kocsiban, utcán sétálva – valamilyen formában szinte mindig velünk lehet. Azt, hogy a zene pozitívan befolyásolja a lelket, érezhető, azonban kutatások is alátámasztják, hogy a zeneterápia működik, ráadásul nemcsak a szellem hálás a dallamokért, hanem a szervezet is!

Miközben zenét hallgatsz, megváltozik a tudatállapotod: pozitív érzésekkel töltődsz fel, de akár a szociális aktivitásodra is hatással lehet egy-egy szerzemény, sőt, érzelmeidet, gondolataidat is könnyebben kibogozhatod általa... Miben is rejlik a zeneterápia titka? Nos, hasonlóan működik, mint a művészetterápiák általában, vagyis a lelki fájdalmakat szimbolikusan segíti kifejezni, ami által elkezdődik egyfajta kreatív öngyógyulás.

 

Zeneterápia, „hivatalos” alkalmazásban

Akár hiszed, akár nem, szakemberek (képzett zeneterapeuták) is használják gyógyításra a zenét – méghozzá, hogy betegükkel könnyebben kommunikálhassanak, érzéseiket megérthessék. A feltett muzsika ezen felül fizikailag, emocionálisan, mentálisan és szociálisan is befolyásolja a pácienst.

Korábbi kutatások során Mozart műveivel végeztek zeneterápiai kísérleteket, és az eredmények azt bizonyították, a zeneszó pozitívan hat az agyra. Epilepsziás betegeknek játszották le a zeneszerző szonátáit, melyek csökkenteni kezdték a rohamokat. Tovább folytatva a kutatásokat, ma már köztudott, hogy a könnyűzene is igen hatékony lehet, nemcsak a klasszikus.

A muzsika olyan betegségekre is kedvező hatással bír, mint amilyen a Parkinson- vagy az Alzheimer-kór, ezenkívül csökkentheti az agyi vérnyomást, a vér kalciumszintjére és az agyban lévő dopamin nevű anyagra is kihat – ez utóbbi az idegsejtek között szállít információkat.

 

Amikor Te vagy a terapeuta…

Önmagunk zeneterapeutájává is válhatunk, ha depresszívnek, letörtnek érezzük magunkat. Magam is több ízben tapasztaltam már, hogy a zene szinte mindig képes rávilágítani arra, hogy talán annyira mégsincs nagy baj, mint elsőre gondoltam volna… És valóban létezik a jelenség: az ember lelkileg olykor annyira kimerült, hogy nincs kedve kimozdulni, beszélgetni senkivel, csak egyedül szeretne lenni egy kicsit. Aztán a kedvenc lemezei után nyúl, emlékekre asszociál, s egyszer csak megfeledkezik a bánatáról, úgy érzi magát, mintha ringatnák, és mintha a felhők el is oszlanának kissé… Éreztél már hasonlót? A zene felszabadít. Ha stresszlevezetésre vágysz, talán a muzsika a legjobb megoldás: sem másnak, sem önmagadnak nem ártasz vele. Táncolj, tombolj, énekelj – garantáltan felszabadulsz!

 

A képek forrása: 

wallpoper.com

www.flickriver.com