Kovács Ildikó önvédelmi oktató másfél évtizede űz többféle harcművészeti stílust és küzdősportot, nyolc éve pedig speciális, női -és gyerek önvédelmi képzéseket is tart. Évente mintegy 150 - előképzettséggel nem rendelkező - tanítványt készít fel fizikálisan és mentálisan.
A képzésein elsajátított védekezőtechnikákat a résztvevők éles helyzetekben is eredményesen alkalmazzák. Úgy véli: az önvédelem olyan tudás, amelyet mindenkinek el kellene sajátítania.
Önvédelem, konfliktuskezelés kicsiknek. Rossz kislány voltál?
Egyáltalán nem. Fegyelmezett gyerek voltam, tipikus jó kislány. Azonban nagyon sok fiú barátom volt, általános iskolában sokkal több fiú volt az osztályomban, mint lány. Sport tagozatos voltam, így rengeteget mozogtam. Gyermekönvédelemmel 2012 körül kezdtem el foglalkozni. A női önvédelmi edzéseimre járó anyukák tettek fel nekem először kérdéseket, hogyan kezeljék az óvodai, iskolai konfliktusokat, mégis mit tanítsanak a gyermekeiknek, mit adhatnak át a nálam tanultakból? 5 évvel ezelőtt elindult az első gyermekönvédelmi csoportom, a foglalkozások tematikáját az egyik tanítványommal közösen állítottunk össze, aki mozgásfejlesztő pedagógus.
Miért kezdtél el harcművészettel foglalkozni?
24 évesen kezdtem el küzdősport edzésekre járni, ennek már 15 éve. Ez idő alatt nagyon sok harcművészeti stílust és küzdősportot kipróbáltam. Nagyon hasznosnak tartom ezt a mozgásformát, hiszen minden stílus tanít olyan mozdulatokat, melyek alkalmasak önvédelemre is.
Olvastam a weboldaladon, hogy mind a fizikai, mind a mentális felkészítésre hangsúlyt helyezel. Mi a módszered?
Egyszerű, könnyen elsajátítható technikákat tanítok, melyek több támadási helyzetben használhatók. Tanítok ütés –és rúgás technikákat, megfogásokból szabadulásokat, tanítom a sérülésmentes földre érkezést, vagyis az eséstechnikákat. Edzéseimen mindig van állóképesség fejlesztés, erősítés, egyensúlyfejlesztő gyakorlatok. A gyakorlatok közben folyamatosan átadom az elméleti ismereteket is. Fontosnak tartom a megelőzést, ha van lehetőségünk, inkább kerüljük el a problémás helyzeteket. Önvédelmi tippeket, taktikákat ismertetek meg a tanítványaimmal.
Egy átlagos nő hogyan tudja megvédeni magát?
Az elméleti és technikai tudás határozottá, magabiztossá teszi a nőket. A támadási helyzetek gyakorlásával minimálisra csökkentik a lefagyási időt, így gyorsak és hatékonyak lesznek, meglepetést okozva ezzel a támadónak.
Hányszor tették fel már neked ezt a kérdést?
Szinte minden alkalommal. :-)
Mit tanítasz pontosan a piciknek?
Alapmozdulatokat, korosztályuknak megfelelő mozgássorokat. Például, ha odaszorítják a falhoz, hogyan kell eltolni magától a másik gyereket, illetve ha nyúl felé valaki, hogyan kell eltolni a kezét, ha pedig átkarolják, hogyan kell kibújnia. Kúszásokat, gurulásokat, eséseket, tehát mozgásfejlesztő gyakorlatokat is tanítok nekik.
Hány éves kortól ajánlod?
Három éves kortól ajánlott csatlakozni az ovis csoportomba, de a kisebb, úgy két éves forma tesók is be szoktak állni, és ők is ügyesen megcsinálják a feladatokat.
Kovács Ildikó, önvédelmi oktató, egy 3 éves kislány anyukája
+36709477142