A jelelő gyermekek jobban meg tudják értetni magukat, bátrabban kommunikálnak, kompetenciaérzésük javul, frusztrációjuk csökken, így érzelmileg kiegyensúlyozottabbak és magabiztosabbak.
Én, mint laikus az gondoltam idáig, hogy a jelbeszéd a siketek számára fontos kommunikációs eszköz. Mesélj nekünk erről a módszerről:
Magyar jelnyelven alapuló baba- és gyermekjelbeszédet oktatok. Sokszor van olyan helyzet, amikor a szülő nem jön rá, hogy pontosan miért sír gyermeke, mivel a pici még nem képes elmondani nekünk, hogy mi bántja. A babajelekkel, amely elsősorban kézjelek használatát jelenti, ki tudja magát fejezni. A szakirodalom 6-8 hónapos kortól javasolja a módszer elkezdését, ez esetben a gyermek 9-12 hónaposan fog visszajelelni. Egy átlagos fejlettségű baba 1 évesen körülbelül 35-40 jelet tud elsajátítani, és mire megtanul beszélni (1,5-2éves korára) akár 100-120 dolgot is be tud azonosítani a jelek segítségével.
Te mikor, és miért kerültél kapcsolatba a babajelbeszéddel?
A legnagyobb gyermekem két éves volt, amikor először hallottam róla, vele végül nem kezdtünk el jelelni. A következő gyermekemmel azonban már 5 hónapos korától használtuk a jeleket, és nagyon megszerettük. Számunkra tényleg hathatós segítséget nyújtott. Azóta már tudom, hogy a nagyobb, beszélő gyermekek számára is segítséget jelenthet, például az érzelmeik kifejezésében, vagy például a tanulásban.
Hogyan működik és milyen előnyei vannak ennek a technikának?
Fejleszti a finommotorikus mozgást, a fogalmi, képi gondolkodást, a nonverbális kommunikációt és a kreatív kifejezésmódot.
A jelelő gyermekek jobban meg tudják értetni magukat, bátrabban kommunikálnak, kompetenciaérzésük javul, frusztrációjuk csökken, így érzelmileg kiegyensúlyozottabbak és magabiztosabbak.
A meg nem értésből és a félreértésből származó hisztik számottevően csökkenthetők, viszont a dackorszak nem fog elmaradni, de negatív hatásainak egy jó része kivédhető babajeleléssel.
Azaz érdemes elsajátítani ezt a képességet?
Mindenképpen. Én úgy gondolom, hogy minden szülőnek tudomást kellene szereznie erről a sajátos kommunikációs módszerről, és azok előnyeiről. Szerencsére egyre többen ismerik, így lehetőség nyílik arra, hogy egyre több család élvezhesse az előnyeit is.
Az érdeklődők, hogy és hol sajátíthatják el a technikát?
Jeleln pillanatban személyesen Budapesten, és az agglomerációban vannak csoportos foglalkozásaim, valamint tartok privát kurzusokat is. Azért, hogy minél több szülőhöz eljuthasson ez az ismeret, tanítok online is, így akár Szegedről, vagy Nyíregyházáról, de akár Berlinből (már volt rá példa) is lehet tanulni. Védőnőknek és gyermekorvosoknak 50%-os kedvezményt biztosítok a csoportos képzések árából. Különösen szívesen veszem fejlesztő szakemberek megkeresését, hisz a munkájuk során ők nagy hasznát veheti a jeleknek. Úgy gondolom, hogy minden fejlesztés alapja a jó kommunikáció, ha ez jól megy, akkor lényegesen könnyebb dolgunk van bármilyen más jellegű fejlesztés tekintetében is. A Jelel a Babám tanfolyamain a jelkincs segítségével a kölcsönös megértés kincsét szeretném átadni a szülőknek és gyermekeiknek.
Mi volt a legkedvesebb emléked a munkád során?
Volt olyan 2 éves kislány tanítványom, akinek az édesanyja azért jött el a kezdő tanfolyamra, mert a gyermeke még nem beszélt, és olvasta interneten, hogy a babajelelés akár be is indíthatja a beszédet, mivel kutatások az esetek egy részében valóban ezt támasztják alá, így mondtam, hogy mindenképpen tegyünk egy próbát. Első órán a kislány még csak anyukája ölében üldögélt csöndesen, második alkalommal arról számolt be az édesanya, hogy a kislány odahaza már több jelet is ügyesen használ, a harmadik órára pedig úgy jöttek, hogy a kislány megszólalt. Bevallom, hogy számomra is megdöbbentő volt a jelelés ilyen gyors hatása a beszédbeindulásra.