A külső és belső világ harmóniája sokkal feltűnőbb, és sokkal mélyebb nyomot hagy mind bennünk, mind a többiekben, mint az, hogy centire pontosan követjük-e az aktuális divatot.
Csiki Judit vagyok, 48 éves, egy 11 és egy majdnem 8 éves kisfiú édesanyja. Nagyjából 25 éve vagyok életmód-újságíró, az első gyerekem születése után ebből nőtte ki magát a Zöldsaláta életmódblog http://zoldsalata.hu), majd a life&style coach vállalkozás. Azt szeretném megmutatni a 35 feletti nőknek, hogy külsőleg-belsőleg kihozni magunkból a legjobbat nem luxus, hanem sokszorosan megtérülő befektetés.
Fotó: Várady Nikolett
Hogyan jött a Zöldsaláta ötlete? Mesélj kicsit róla.
Nagyjából 25 éve vagyok újságíró, és a pályám legnagyobb részében a különféle életmód-magazinoknak írtam, és írok a mai napig – például a Well&Fit-nek, vagy a Nők Lapja Egészségnek. Mindig is a magazinok vonzottak, ezen belül is az a téma, hogy hogyan lehet kihozni az életünkből a legtöbbet egyszerű, a 21. századi életbe is beleilleszthető módszerekkel.
Amikor a nagyobbik fiam megszületett, úgy éreztem, hogy valahogy le kell vezetnem a grafomániámat egy saját felületen. Akkor már gondolkodtam egy ideje egy saját életmódblog indításán, és ez az időszak kedvezett annak, hogy végre létrehozzam a Zöldsaláta blogot. A nevét is így kapta: az élhető környezettől az egészséges ételekig és a divatos ruhákig minden van benne, mint egy frissítő zöldsalátában. Kitartó típus vagyok, ez tíz éve történt.
Mi motivál téged leginkább munkád során?
Az, hogy az ügyfeleimnek segíthetek abban, hogy egyre jobb, színesebb, izgalmasabb lehessen az életük. Az újdonságok felfedezése, és az is motiváló, hogy olyan értékes emberekkel találkozhatok, akikkel kölcsönösen tanulhatunk egymástól. Az élet nagyon színes és sokoldalú, szeretném minél több árnyalatát átélni, és megmutatni. Épp ezért nem hiszek a közhelyes megoldásokban, és a szigorú lemondásokban. Úgy érzem, nem kell ahhoz kivonulni a 21. századi civilizációból, hogy élhető, minőségi életet élhessünk.
Melyik a kedvenc témaköröd, amelyben tanácsokat adsz?
Az újságírói munkám mellett az utóbbi években life coachként és szín- és stílustanácsadóként, vagyis összefoglalva life&style coachként is tevékenykedem. A kedvenc területem egyértelműen ez, már csak azért is, mert a kettő nemigen választható el egymástól. Aki megismeri, milyen színek és fazonok állnak jól neki, és merészebben, magabiztosabban kezd öltözni, az belsőleg is nagyobb magabiztosságra tesz szert. Ráadásul a külső, a színek, a kedvenc vagy épp utált árnyalatok kapcsán is komoly belső felismerésekre lehet jutni. De a belső világ felől is el lehet indulni: az önismeret és az önbizalom fejlődése egy idő után a külsőn is meglátszik. A külső és belső harmónia együtt alakul. Nagyon fontosnak tartom azt is, hogy mit fejezünk ki magunkról az öltözékünkkel. Nem elég annyi, hogy a nekünk való színekbe, fazonokba öltözünk, hanem azt is érdemes átgondolni, mit akarunk ma üzenni a körülöttünk levőknek, mit akarunk elmondani magunkról, vagy akár kikiabálni. Ez pedig csak megfelelő önismerettel megy. A külső és belső harmónia sokkal feltűnőbb, és sokkal mélyebb nyomot hagy mind bennünk, mind a többiekben, mint az, hogy centire pontosan követjük-e az aktuális divatot.
Kiknek ajánlod a Zöldsaláta életmód és életstílus oldaladat?
A Zöldsaláta blog főként a 35 éven felüli, jellemzően családos, elfoglalt, önmagukra igényes nőknek szól, akik nem tudnak, vagy nem akarnak semmilyen szélsőséges irányzathoz csatlakozni, egyszerűen csak „ésszel-szívvel-lélekkel” szeretnék élni az életüket, élvezni az egészséges, minőségi életmódot. Azoknak ajánlom, akik hajlandóak kísérletezni, kipróbálni, felfedezni az új dolgokat, sőt, néha megkérdőjelezni azt, amit a „guruk” megfellebbezhetetlen igazságként próbálnak eladni. Akik azt szeretnék tenni, ami nekik, a családjuknak és a környezetüknek egyaránt jó, és nem azért szeretnének változtatni, hogy idomuljanak a legújabb trendhez. Akik egészségesen hedonistának vallják magukat, és nem a szigorban és a lemondásban, hanem a tartós, apró változásokban látják a fejlődés útját. Akik érzik, hogy magunkkal, a külsőnkkel és a lelkünkkel egyaránt törődni nem luxus, hanem mind a magunk, mind a család, mind pedig a környezetünk szempontjából sokszorosan megtérülő befektetés.
A család-munka egyensúlyról mi a véleményed? Te hogyan tudod megvalósítani
A külvilág, illetve a belénk épült, belénk égett elvárások mindenben maximális teljesítményt követelnének. Ez viszont a gyakorlatban egyszerűen lehetetlen, így aztán a legtöbben őrlődünk a különféle szerepeink között. Vagy úgy érezzük, választani kell a család és a munka között, mert az egyik csak a másik rovására működhet – pedig épp a különféle területek közötti egyensúly megteremtése lenne a kulcs.
Én még az a korosztály vagyok, akit maximalizmusra neveltek. Ez önmagában nem lenne baj, de ennek a hatása az is, hogy mi vagyunk azok, akiknek felnőtt korunkban kellett és kell megtanulni lassítani. Nekem is komoly munkámba került (és kerül a mai napig, eszemben sincs azt állítani, hogy a tökéletesség magasából beszélek), hogy ne akarjak mindig egy fenékkel egy egész ménest megülni, és rendszeresen kivegyem magamnak azt a bizonyos, sokat emlegetett „énidőt”, amellett, hogy a családdal is meglegyen a „mi-időnk”. Ezt szeretném a hasonló problémákkal küzdő kortársaim felé is közvetíteni a blogon, és life&style coachként is. A gyerekeimnek pedig azt a mintát szeretném mutatni, hogy a munka nem egy kényszerből, csakis a pénzért végzett tevékenység, hanem olyasmi, amit szeretettel is lehet csinálni, és fontos része az életnek.
https://www.facebook.com/zoldsalata/
https://www.instagram.com/judit_csiki/