Ruttner Kata vagyok, rendszerszemléletű mindfulness eszközöket alkalmazó coach és szabadúszó újságíró. Több, mint 10 évig dolgoztam az ország egyik vezető kereskedelmi csatornájánál.
Egy álmom vált valóra azzal, hogy szerkesztő-riporter lettem, de bármilyen lelkes is voltam, egy idő után a napi 10-12 óra hajtás kimerített. A túlhajszoltságom miatt is kezdtem el érdeklődni a mindful életmód és a coaching iránt. Kellett egy módszer, amit könnyen beilleszthetek a mindennapjaimba, amivel változásokat érhetek el, amivel nyugodtabb tudok lenni akkor is ha túl sok minden cikázik körülöttem. 2016-ban végeztem Magyarország egyik legjobb hírű coach képző intézeténél a Dr. Bodó Coachingnál. A bentlakásos oktatás során önismereti és személyiségfejlesztő tréningen vettem részt, továbbá már a tanfolyam kezdetétől folyamatos gyakorlatban részesültünk. Specializációm a mindfulness (MBSR), évek óta foglalkozom a témával, egy nemzetközi tanfolyam, számos könyv és saját tapasztalatom is segített jelenlegi tudásom megszerzésében.
Egy évvel ezelőtt pedig anyuka lettem, így még erősebben érzem azt, hogy semmi nem fontosabb a saját egészségemnél, a saját higgadtságomnál. Ha vigyázok magamra, akkor tudok a gyerekemmel és a családommal is kiegyensúlyozott lenni.
Miért döntöttél úgy, hogy elhagyod a média világát?
Nem hagytam el a média világát és nem is szeretném, igazából ez az egyik szerelmem. Csak már nem a napi átlag 10-12 munkaórás kereskedelmi tévézés a fő profilom. Három éve lettem szabadúszó, leginkább a Magyar Állami Operaháznak forgatok az Opera Cafe című műsorba ( a kislányom születése előtt én voltam ennek a műsornak a főszerkesztője, most szerkesztő-riporterként dolgozom ott havonta néhány alkalommal). De vannak a párommal saját filmes projektjeink, építem a mindfulness meditációs tanácsadásaimat és tervezem az őszi workshopokat, valamint írok is tudatos jelenlétről egy jógával, meditációval, életmóddal foglalkozó weboldalra a satnamjoga.hu-ra. A mindfulnessben a fő célom, hogy időszakosan workshopokat tartsak és, hogy online tanfolyamokat indítsak.
Miért pont a mindfulness?
Mert stresszelésre és szorongásra hajlamos ember vagyok. Kellett egy módszer, ami gyors, visszaránt a jelenbe, amelynek segítségével nem vagyok a múltban, sem a jövőben. Persze ez nem azt jelenti, hogy most már teljes mértékben tudok lazítani és nekem soha semmi lelki bajom, vagy görcsöm nincs. Ez azt jelenti, hogy most már sokkal jobban tudom kezelni a stresszes, vagy aggodalomra okot adó élethelyzeteket, mind a magánéletemben, mind a munkámban.
Hogyan kezdtél bele? Milyen előzményei voltak?
2016-ban az ország egyik legjobb hírű coach képző iskolájában a Dr. Bodó coachingnál elvégeztem egy life-coach tanfolyamot, majd felvételiztem pszichológiára. Szegedre fel is vettek. Viszont nem kezdtem el, ugyanis életem legmegrázóbb időszaka volt ez. Édesanyám azon a nyáron hirtelen beteg lett és hamar el is ment, nekem pedig nem volt erőm akkor semmihez, nemhogy iskolába járni. Majdnem egy évig minden reggel újra és újra össze kellett magamat raknom, teljesen összeomlottam. Bár jártam pszichológushoz, ami segített is, de volt még egy módszer a fájdalom kiadására, megélésére, feldolgozására, amire rátaláltam: a meditáció. Ez lendített egy nagyot rajtam előre. Segítségével megnyugodtam, a jelenben voltam, és reményt kaptam, hogy a múlt történései után jöhet még jó az életben. Megváltoztatta a rezgésszintem és megváltozott az életem is. Nagyon érdekelt, hogy mi van a légzések tudatos figyelése, vagy a test tudatos figyelése mögött - és még sorolhatnám az eszközöket - tudományosan. Ezért elkezdtem a mindfulnessel foglalkozni. Elvégeztem egy online, nemzetközi 8 hetes mindfulness tanfolyamot kiegészítve a coach végzettségem. Úgymond specializálódtam. Ez év elején tisztázódott bennem, hogy szeptembertől mindfulness workshopokat szeretnék indítani online és offline egyaránt, most ennek a megvalósításán dolgozom.
Hogyan egyezteted össze a vállalkozást és a gyermeknevelést, családi életet?
Néha fogalmam sincs, hogy sikerül. De az, hogy ennyi projektben vagyok, mégsem azt jelenti, hogy állandóan dolgoznom kell rajtuk. A forgatások néhány órások és nem mindennaposak, a riportok szövegét este/éjszaka szoktam írni. Az itthonról végezhető munkákat szintén általában altatás után. De nagy segítség, hogy nem mindent egyedül kell vinnem. Úgy nem is tudnám csinálni. A párom szabadúszó fotós, így neki sem olyan a munkája, hogy minden nap reggel 8-tól estig dolgozik, hanem neki is teljesen változó.
Van egy közös naptárunk, abba mindenki írja, kinek milyen munkája, dolga lenne, így össze tudjuk egyeztetni, hogy meg tudjuk-e oldani a kislányunk felügyeletét. Ha egyikünknek sem jó, segít a párom anyukája. Viszont nagyon fontos kiemelnem, hogy a kislányunk a prioritás. A gyereknevelés mellett a munkát úgy csináljuk, hogy ő ebből ne érezzen semmit. Szabadúszónak lenni az esetek többségében áldás. Most is.
Milyen problémákkal keresnek fel téged leggyakrabban?
Teljesen változó. Volt, aki mindful parenting miatt keresett, ez azt jelenti, hogy a gyereknevelésben szerette volna alkalmazni a mindfulnesst. Volt, aki a saját indulatait nem tudta úgy kezelni, ahogy szerette volna és volt olyan is, akinek a stressz csökkentése volt a cél.
Mit tanácsolsz azok számára, akik még csak tervezgetik, hogy valami újba fogjanak bele, de nem mernek?
Szerintem minden új dolognál nagyon fontos tudatosítanunk, hogy mi a szándékunk, mi a célunk. Hogy azt, amit szeretnénk, azt valóban, úgy tényleg igazán szeretnénk-e. Nekem az a tapasztalatom, ha valami olyan célt tűzünk ki, amelyre a lelkünk mélyén igazán vágyunk, akkor az élet bedobja a lelehtőségeket. Persze akkor, ha dolgozunk is érte. Továbbá kapcsolatok! Nagyon fontos építeni a személyes kapcsolatokat. Anélkül sokkal nehezebb.
Ha meg kellene különböztetni magad, a többi szakmabeli társadról, mit mondanál magadról? Miben más a te módszered?
Nem tudom :) nem ismerem mások módszereit, így nem tudom összehasonlítani. Szeretném a saját belső érzéseimet követni. Például megfogalmazódott bennem, hogy a mindfulness meditációkat, mindfulness coachingokat a jó idő beköszöntével szeretném kivinni a természetbe. Szeretnék úgynevezett mindfulness piknikeket tartani, ahol csoportosan végeznénk mindfulness meditációkat, szintén a természetben. És, hogy miért is fontos ez? Mert szerintem kint a földön ülve, a levegőn lehet igazán kiszakadni a megszokottból, ott lehet igazán kapcsolódni ahhoz, amire vágyunk. A nyugihoz, a lelassuláshoz, az elvárás nélküliséghez, a Föld energiáihoz, és csak így tudunk igazán kapcsolódni magunkhoz is.
Facebook: https://www.facebook.
Insta: https://www.instagram.com/kata_mindfulpackage