•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Elkötelezett környezetvédő- Juczi Kata a Gaia Eco Bag zero waste blog és webshop alapítója

Juczi Kata vagyok, anyuka és egyéni vállalkozó. A Gaia Eco Bag zero waste blog és webshop alapítója.

Nagyon divatos – szerencsére - mostanában a zero waste életmód követése. Mit is jelent ez pontosan? 

A zero waste szó szerint hulladékmentességet jelent. Számunkra az a cél, hogy a napi életvitelünk során minimalizáljuk a hulladéktermelést. Teljesen hulladékmentesen nem lehet élni, viszont tudatosan törekedni kell rá, hogy csökkentsük a szemetünket és ezzel kíméljük környezetünket. 

És ha a mindennapi gyakorlatot nézzük? 

A gyakorlatban a zero waste ott kezdődik, hogy a bevásárlásaink során odafigyelünk a termékek csomagolásmentességére, a csomagolás fajtájára. Nem használunk műanyagzacskót, műanyagszatyrot. Az eldobható termékek helyett tartós megoldásokat keresünk, például papír zsebkendő helyett anyagzsebkendőt használunk. Az adagonként előrecsomagolt helyett az ömlesztett kiszerelést választjuk. A műanyagok helyett a környezetbarát lebomló anyagok mellé tesszük le a voksunk, így például bambuszból készült fogkefét választunk a drogériában. Így érhető el, hogy minél kevesebb szemét kerüljön az otthonunkba és rövid időn belül a szemetesünkbe is. Ehhez természetesen szemléletváltás szükséges: meg kell találnunk azt a motivációt, ami segít, hogy a régi rutinok helyett új szokásokat alakíthassunk ki magunk körül.

 A képen a következők lehetnek: belső tér

Oké, hogy vannak tartók, táskák, szatyrok… de mégis hogyan működik egy bevásárlás nylonzacskómentesen? 

Ugyanúgy, mint a műanyagzacskóval, csak büszkébben fogod a kezedben, mert tudod, hogy jót teszel. Ha arra gondolsz, hogy milyen a fogadtatása a vászon termékeknek a boltokban, akkor azt kell mondjam, nagyon jó. Tetszik az embereknek, illetve a pénztárosoknak is. Sokszor jó beszélgetésindító is egy ilyen zsák. Velem számtalanszor előfordult már, hogy emiatt kezdtem el beszélgetni a környezettudatosságról valakivel és hiszem, hogy az ilyen beszélgetések fontosak a szemléletváltás elindításának megtámogatásaként. 

A képen a következők lehetnek: étel

Szerinted vissza lehet szoktatni az embereket az anyagzsebkendő használatára? Én utálom az elhasznált zsepiket, de az anyagnak sem vagyok nagy barátja. Mennyi idő alatt áll át az ember agya? 

Számomra teljesen természetes az anyagzsebkendő használata, mivel édesapám mindig is azt használt. Nagy és erős ember, a papírzsepitől tartott, hogy kiszakad a kezében. Gyerekkorom óta ezt láttam, és ezt is használtam. Szoktatás kérdése:  a kisfiam, mikor megkapta az első szett autómintás zsebkendőit, azonnal zsebrevágta őket, és csak azt használja azóta is.

Ugyanakkor tudom, hogy sokak számára idegen, mivel nem találkoztak még vele. Ezek a kételyek, a megfelelő minőségű termék választása esetén általában az első használat után elmúlnak. A mi zsebkendőink puha és természetes anyagból készülnek, négy különböző méretben, csodaszép mintával, ami kiegészítőként felfogva nagyon divatos is lehet. 

Nem érhető el leírás a fényképhez.

A környezetbarát termékek elkészítése is környezetbarát? 

Természetesen. Az alapanyagok is környezetbarát eljárással készülnek, a kész termékek pedig kézzel varrottak.

Mit szeretsz ebben a „munkában”? Munka vagy hobbi? 

Szerelem. Egyrészt fantasztikus emberekkel találkozok, akikkel közösek a céljaink és az értékeink. Másrészt hiszem, hogy amit együtt teszünk a partnerekkel és vásárlókkal egy nagy közösségként, hatással lehet többek között a klímaváltozásra. Ez pedig rendkívül fontos a gyermekeink jövője érdekében.

https://www.facebook.com/gaiaecobag/

https://gaiaecobag.hu/