Kovács Fruzsina már 3 éve lelkes Pilates oktató egy kisvárosban, két kislány édesanyja. Eredetileg két nyelvszakos tanár, korábban általános- és középiskolában, valamint a felnőttoktatásban is tanított, és az ott szerzett tapasztalatait remekül kamatoztatja a jelenlegi munkájában is. Elsősorban arról kérdeztem, miért ezt a sportot választotta, és hogyan jutott el a megvalósításig.
Miért pont a pilates? Hogyan jött az elhatározás?
Alapvetően kismama tornát kerestem, illetve a masszőröm sulykolta belém, hogy nekem testhezálló lenne a Pilates. Mivel akkor várandós torna oktatóképzés épp nem indult, így a sportoktatói suli mellett belefogtam a Pilates oktatói tanfolyamba. Magát a sportot a nehézkes gyermekáldásnak, a változatos mozgásformákat pedig az első lányomnak köszönhetem, aki „megajándékozott” 23 kg súlyfelesleggel. A második lányommal bő egy év múlva már a versenysúlyommal lettem várandós, neki az elhatározásért és a türelméért vagyok hálás, hogy a születése után két hónappal már az iskolapadban ülhettem. Ennek már harmadik éve.
Neked miben segített ez a mozgásforma?
A Pilates első körben ráébresztett a defektusaimra: a hanyag tartásomra, a rosszul beidegződött mozdulataimra, de egyből megoldást is kínált rá. Most már tudom, hogy amikor fáj egy-egy testtájam, hol keressem a probléma forrását, illetve hogyan orvosoljam azt kíméletes módszerekkel.
Melyik a számodra legkedvesebb gyakorlat, amelyet te is szívesen végzel, illetve másoknak is szívesen oktatsz?
Kedvenceim a lapockaközelítő izmokat megdolgoztató feladatok, de nagyon szeretem a különféle egyensúlygyakorlatokat is, mert ezekkel mindig kihívás elé tudom állítani magam és a vendégeimet is.
Kiknek ajánlod leginkább a Pilatest, mely problémákra, milyen korosztálynak, esetleg férfiaknak is vagy csak nőknek? Véleményed szerint mi a legnagyobb előnye ennek a mozgásformának?
Tévedés azt hinni, hogy ez egy tipikus „női” torna, hiszen a Pilates megalkotója maga is férfi, a módszerét javarészt saját magán, illetve háborús veteránokon dolgozta ki. Szinte minden korosztály képviselőjével volt már szerencsém foglalkozni, s ami igazán lehangoló és riasztó, hogy egyre több fiatalnak (és egyre fiatalabbaknak) vannak komoly tartásbeli problémái, köszönhetően annak az életmódnak, amit a kevés mozgás – sok ücsörgés szerencsétlen kombinációjának nevezhetnénk.
Sajnos rengetegen jönnek gerinc- vagy porckorong sérvvel, vállproblémával, ezekre a problémákra is megoldást kínál a Pilates, nyilván ésszerű keretek között megválogatva-szintezve a gyakorlatokat.
Várandós és frissen szült anyukák számára elérhetők a feladatok könnyített változatai és természetesen javallottak is, sőt!
Összességében elmondhatjuk, hogy a Pilates népszerűségének titka, hogy nagyjából bárki bármikor elkezdheti és szépen fokozatosan látványos eredményeket érhet el mind életminőség, mind esztétikum tekintetében.
Hogyan egyezteted össze a munka-gyermek-család egyensúlyt így, hogy leginkább délután, este és hétvégén is tartasz órákat?
Már tanulni sem lett volna lehetőségem egy sziklaszilárd családi támogatás nélkül, a férjem és a szülei a "bázisom," amiért hihetetlenül hálás vagyok. A lányoknak pedig természetes, hogy napközben én vagyok velük, aztán amikor mindenki hazajön, én elindulok dolgozni.
És kezdésnek néhány egyszerű feladat. Videó megnézhető itt.
Ezúttal négy, ülésben végzett gyakorlatot mutatok, ezeket nagylabdán,
step padon, illetve a földön ülve is lehet végezni, a lényeg, hogy a
vállak a helyükön legyenek, a hát ne púposodjon és ne is
homorodjon.
Az 1. és 2. feladat váltott és páros könyökhúzás
vállmagasságban. Dolgozik a váll, a hát, valamint a belégzés alkalmával
jól megnyílik a mellkas. 8-12 lassú, az egyenletes lélegzet tempójában
végzett ismétlésnél már érezhető, hogy történik valami.
A 3. gyakorlat
szintén a vállat veszi célba, de a hát felső része sem tétlenkedik. Ha
„üresnek” érezzük a kezünket, bátran használjunk a gyakorlathoz
(pöttyös) labdát, egy feszesen tartott gumiszalag pedig még fokozza is a
terhelést.
A gerinccsavarás egy módozata az utolsó gyakorlatunk.
Figyelem! Erős csontritkulás, deréki szakaszt érintő gerincproblémák
estén ez a feladat kerülendő! Cél a csípő mozdulatlanul tartása mellett
a gerincmenti izmok átmozgatása, megnyújtása.
A felvételt ezúttal a
férjem készítette - ennek tudható be az én szigorú tekintetem is. Nem,
nem direkt van, hogy nem látszik a fejem, a facebook műve.
Mi is az a Pilates? "A mozgás melytől 10 alkalom után jobban érzed Magad,
20 után látványosan jobban nézel ki,
30 után pedig ...
a párod szemében szikra lobban, ha Rád néz!"
Joseph Hubertus Pilates
Vecsei-Keindl Olivia