Schwarz Barbara vagyok, natúrkozmetikum-készítő, 9 éve feleség és legelsősorban egy 8 éves kisfiú, Maximilien édesanyja. Kétlaki életet élek Ausztria és Magyarország között, Ausztriába mentem férjhez, de rengeteg időt töltök Magyarországon is.
Szabó Patríciánál (neszeszer.blog.hu) olvastam, hogy a Luxury Green Serum mennyire zseniális termék. Mesélnél róla te is?
Persze, beszélek egy kicsit a zöld szérum születéséről. Bár 2012 óta foglalkozom szappanokkal és fürdőszobai kiegészítőkkel, a krémekhez sosem vonzódtam annyira, nem szerettem őket teljes szívvel, mert sosem voltam magamat kenegető típus. A bőröm utálja a krémeket, kicsapódik, és csak izzadok alatta. Ezért kezdtem el szérumokat tervezgetni, ami viszonylag hosszú folyamat volt, mert a célom egy vizes, de gélszérum megalkotása volt, de mégsem szerettem volna, hogy ragadjon. Kellett bele valami “kick”, amitől bársonyos érzete is lesz. A zöld szérum sikerének titka nem más, mint az, hogy csak hatóanyagból áll: nincs benne desztillált víz, csak virágvíz, illetve mindig maximális hatóanyag százalékot használok a zöld teából, hialuronsavból, öregedésgátlóból. Ezzel kapcsolatban Vikivel - a tanárommal - folyamatos, de építő jellegű vitáink vannak: ő azt mondja, túl sok, nem hatásosabb, ha több van benne. Én pedig azt mondom, ha nem árt, akkor inkább legyen benne több. Nekem ez egyszerűen így passzol. Szerintem nektek is.
Nekem a kézműves kozmetikumok elkészítésének hallatán kvázi egy „boszorkánykonyha” képe ugrik be. Hogyan kell elképzelni a ti műhelyeteket?
A műhelyem a házunk melletti lakóházban lett kialakítva, összesen 130 m2-en. Már a vállalkozásom indítása előtt nagyon fontosnak tartottam ellenőriztetni a hatóságokkal, az önkormányzattal, a helyi élelmiszeri kontrollőrökkel, nehogy később, élesben érjenek meglepetések.
Valóban van egy „boszorkánykonyha“, ami 25 m2. Ezt lassan kezdem kinőni. Ezen túl van még két klímatizált raktárhelyiség, egy csomagolóhelyiség, és egy fogadóhelyiség, ahol néha nyílt napot tartok a helyieknek, hogy jobban megismerhessük egymást.
Mennyire van lehetőséged belefolyni a napi munkába, teendőkbe, már ami készítést illeti?
Teljesen. Kézműves manufaktúraként a munka minden fázisát én tervezem meg és hajtom végre. Ez egy kis vállalkozás, egyelőre még magamnak kell megoldanom a legtöbb dolgot, de szerencsére van egy fantasztikus családom, akik mindenbe besegítenek, amibe tudnak: itt elsősorban a higiéniai előírásokra gondolok. Egyelőre én vagyok egyszemélyben a marketinges, a logisztikus, a gyártó, a csomagoló és a szállító is. Együtt dolgozom viszont Eszterrel, aki a grafikai és webdizájn részét üzemelteti a vállalkozásomnak, nélküle biztosan nagyon nehéz dolgom lenne.
Olive és Oliva. Honnan jött ez az elnevezés?
A férjem és testvére egypetéjű ikrek, így amikor kismama lettem - egy ideig – meg voltunk győződve arról, hogy ikerbabáink lesznek: Olivér és Olivia. Aztán jött Maxi, de a neveket nehezen engedtük el. Emellett ott van az olívaolaj, aminek a külföldi megnevezésén még mindig vitázunk a férjemmel… Olive... Oliva…
Jelen vagytok a külföldi piacon is?
Igen, az osztrák piacon kezdünk jelen lenni, de egyelőre még gyerekcipőben jár a vállalkozás, hiszen csak nemrég indult el a kezdeményezés. Ennek ellenére már idegen országokból is van néhány vásárlóm.
Mekkora stábbal dolgozol?
Rajtam kívül Eszter vesz még részt a teendőkben, őt már említettem. A férjem és Zoli barátom együtt foglalkoznak a vállalkozás IT és webfejlesztés részével, ezen kívül a családom és a barátaim, akik “önkéntes tesztmalackák” (mosolyog – a szerk.), de ha nagyon szigorú nézőpontból közelítem meg a dolgot, akkor egyedül vagyok.
Család mellett hogyan tudsz a vállalkozással törődni?
A férjem a hét 5 napján nincs itthon, ezért a hétvégéken igyekszem nem dolgozni, csak akkor foglalkozom a manufaktúra dolgaival, ha valami sürgős rendelés van. Ez esetben ő is besegít egy kicsit, például a csomagolásba. Mivel itthon dolgozom, ezért egyszerre több dolgot is el tudok végezni. Amikor a kisfiam hazaér délután a suliból, akkor vele vagyok, mindeközben még picit a háztartással is tudok foglalkozni, este pedig leginkább annak örülök, hogy élek.
Van bármi, amire a felhívnád az olvasók figyelmét a témával kapcsolatban?
Igen, ez nem más, mint az otthoni “boszorkánykonyhában” való kotyvasztás veszélyei szaktudás híján. Kifejezetten felelősségteljes mesterség, amikor az emberek testével, bőrével, illetve annak jólétével foglalkozunk. Megfelelő szaktudás hiányában nemcsak másokban, hanem a szakma jóhírében is kárt lehet tenni. Mi minden kozmetikumot - a szappanokon kívül - frissen készítünk, ezért muszáj, hogy kellő információ, és tudás birtokában űzzük ezt a szakmát. A vásárlóknak és fogyasztóknak pedig azt üzenem, hogy engedélyeztetett kozmetikumokra költsenek, megéri.
Grőbné Vadas Erikától kérdezném, hogy hogyan jutott el egy ilyen alapanyaghoz, hogy jött vele szembe az ananászlevél, és leginkább hányszor nevette el magát a Pinatex elnevezésen eleinte.