•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Egyszínű írott tojás készítése videó útmutatójával

Az írott tojás   készítéséhez szükségünk lesz egy speciális eszközre, amelynek segítségével a forró viasszal "írni", rajzolni tudunk a tojásra. Ennek az eszköznek vidékenként más és más a neve: kandé, gicza, kica, kisica, íróka és még sorolhatnám.

Az íróka elnevezés igen találó! Hogy miért? Azért, mert régen az "írni" szó rajzolást jelentett. Ne feledjük, az írás is rajzokból, a képírásból fejlődött ki az idők során.

Készül a minta, Báling Aranka írja:

Festeni lehet szintetikus vagy növényi festékekkel. Legközelebb a természetes festékekről írok.

Az írókát házilag is elkészíthetjük, ennek sok leírása van, meg lehet próbálni, de az biztos, hogy egy jó íróka igen sokra képes. Nem biztos, hogy érdemes kísérletezni! A jó írókán a fémcsövecskét vékony réz lemezbő1 hajlítják, a réz ugyanis tovább tartja a meleget.

A tojás írásához szükségünk van még méhviaszra, jobb híján gyertyára. Miért jobb a méhviasz? Szépen tapad a tojásra, rugalmas, nem fog a minta „ lepattanni”, ami ha megtörténik, a festőlé ott is befedi a tojást, ahová a mintát terveztük s oda a sok munka!. A viaszhoz szoktak még átszitált kormot is adagolni, hogy a rajzolat jobban látszódjék, könnyebb legyen a munka.  Be kell, valljam, nekem a gyertya lángja éppen eléggé megfogja a méhviaszt!

Írott tojás készítésére két módszer is kínálkozik. Az egyik a régi, a hagyományos. Ennél a viaszt vagy gyertyát a tűzhely lapján cserépedényben melegítették. Ez elég balesetveszélyes.  Szerencsére van olyan módszer melyhez elég egy teamécses, a gica meg a méhviasz. Ezt ilyen egyszerű használni:

A fiatalember egyenlőre látogató volt a Mesterségek Ünnepén.

 

TOJÁSÍRÁS TÖLCSÉRES ÍRÓKÁVAL. BEMUTATJA BÁLING LÁSZLÓNÉ ARANKA NÉPI IPARMŰVÉSZ:

 

Ha az írással készen vagyunk, a tojás mehet a festékfürdőbe, ahol hosszabb- rövidebb idő alatt megfestődik. A festőléből kivett tojást öblítsük le tiszta vízzel, töröljük meg, és hagyjuk megszáradni. Vigyázzunk, a vízcseppek foltot hagynak a festett tojáson!  A tojásokról a  viaszt  a gyertya lángjánál olvaszthatjuk le.

Az autentikus minták a legszebbek!

Antalné Tankó Mária: gyimesvölgyi írott tojások mintái:

Ne keseredjünk, ha a legjobb írókával sem lesz ilyen szép a művünk, mint ezeken a bélyegeken! Inkább gyönyörködjünk!

 

Tánczos Erzsébet írása

 Forrás: netfolk.blog.hu