Joseph Ratzinger, aki XVI. Benedek néven ült Szent Péter trónusán, szokatlan, de a pápaság történetében nem egyedülálló módon lemondott egyházfői méltóságáról. Egyes, főleg nyugat-európai fórumok, Erdő Péter bíborost tartják lehetséges utódjának.
A magam részéről, bár kétségtelenül örömmel és némi büszkeséggel tekintenék magyar pápára, értelmetlennek tartom az effajta esélylatolgatásokat. Az egyház a maga sajátos szempontjai, érdeke és logikája szerint fog dönteni XVI. Benedek utódjáról. Viszont Erdő Péter, megválasztása esetén, nem első magyarként kerülne ebbe a méltóságba.
1168 és 1178 között III. Callixtus, III. Sándor ellenében megválasztott ellenpápaként, a katolikus egyháztörténete folyamán 29. ellenpápaként uralkodott. Noha Arezzoban, Toszkánában született, kortársai egy része, a krónikák tanúsága szerint, magyarnak tartotta. A Német-római Birodalom és a pápák második hatalmi harcában a klérus császárhű tagjai segítségével lett Struma apátjából IV. Viktor ellenpápa által bíboros, majd III. Paszkál ellenpápát követően egyházfő. 1178 augusztusában lemondott III. Sándor javára. Benevento kormányzójaként, Sándor kinevezett rektoraként halt meg, valószínűleg 1179-ben. (Benevento másik magyar vonatkozása I. (Nagy) Lajos királyhoz kötődik. 1348 januárjában, miután szétverte a nápolyi sereget, néhány napig a városban időzött.) Benevento szülötte volt III. Viktor pápa (1086-1087), VIII. pápa (1187-1187).
1054. július 16-án véglegessé vált a nyugati és a keleti kereszténység. IX. Leó pápa legátusai Careularius Mihály pátriárkát kiátkozó iratukat ekkor helyezték el a Hagia Sophia templom oltárán. Válaszul a pátriárka törölte Leót azok sorából, akikről a keleti egyház nyilvános könyörgésben megemlékezik. Egységes kereszténységről immár nem beszélhetünk, a keleti kereszténység hívei nem kerülhettek pápai trónra. De mi a helyzet a kezdetekkel? Az első pápa, Szent Péter Palesztínában, Kisázsiában született. Őt az Itáliában született szent Linus követte. 155-ben a szír Anitéc pápaságáig, itáliai születésű és görög papokat választottak Róma püspökévé, bár nem mindenkiről tudjuk utólag megállapítani, hogy hol született, illetve mely nemzet fia. Az első afrikai pápa I.Viktor a Római Birodalom Afrika provinciában született, és 189-ben foglalta el Szent Péter trónját, ő vezette be Rómában a latin nyelvű misézést az addigi görög helyett. Újabb itáliai és görög egyházfők után 311-ben újra afrikai, a berber Miltiádész következik, akit az első ibériai pápa, I. szent Damáz követ. Szintén berber a 492-ben trónra lépő I. szent Gelasius. Az afrikai kontinens szülötte a hetedik ellenpápa, az alexandriai Dioszkurosz (530). (Az első ellenpápa Szent Hippolytosz (217-235) római volt, és egyetlen az ellenpápák között, akit szentté avattak.) Ebből a felsorolásból is látszik, hogy tarthatatlan az a tévhit, mely szerint a Róma püspöke tisztét nem töltötték be afrikai papok.
Végezetül sorra venném, hogy az eddig említetteken kívül mely népek fiai kerültek a katolikus egyház legmagasabb méltóságába.
Szárd, albán, dalmát, longobárd, gall, trák, szász, olasz, francia, angol, portugál, spanyol, lengyel.