•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Amit a HR tréningen nem tanítanak 2.

Bármibe is kezdünk életünk során, mindig döntések várnak ránk. Legyen szó olyan fontos kérdésről, mint például a továbbtanulás, vagy csak szimplán, hogy mi legyen a vacsora. Folyton választanunk kell. Van, aki észérvek alapján mérlegel, van aki pedig csak úgy spontán hozza meg a döntését. Ez utóbbit biztosan nem teheti meg egy munkaerő-kiválasztással foglalkozó személy. Az ő döntésén ugyanis sok múlik. Nemcsak egy ember jövője, hanem az egész vállalaté. De vajon milyen érvek alapján mérlegel egy HR-es? Egy nemzetközi háttérrel rendelkező kisvállalat olyan napját követtem végig, amely során gazdára talált egy megüresedett asszisztensi pozíció.

Nos, hol is hagytuk abba?

Befut az első jelölt, és Albert hellyel kínálja őt a tárgyalóban. Őzikeszemű félénk kislány, pályakezdő. Eszter is részt vesz az interjún, én viszont kint várom a fejleményeket. Elég hamar lezavarják, fél óra után a lány már a kabátját gombolja. Az ablakból utána nézek, összehúzott szemöldökkel baktat a buszmegálló felé. Belepillantok az önéletrajzába, látom, hogy gazdasági főiskolát végzett, a nyelvtudása is rendben van. Tapasztalata ugyan még nincs, ám ez nem kizáró ok. – Nagyon bizonytalan volt, és érezni lehetett végig, hogy inkább más jellegű munkát keres. Nem érdeklődött, nem tett fel kérdéseket, látszott, hogy máshol járnak a gondolatai. Sebaj, mára még van három jelölt, összesen öten voltak, de az egyik tegnap délután lemondta. Meggondolta magát…



A következő jelölt szintén lány, csak egy fiú lesz majd, a nap végén. Tímea más, mint az első interjúalany, sokkal mosolygósabb, élénkebb. Távozása után pozitívabban nyilatkozott Eszter is. – Most úgy érzem, már meg is találtuk az emberünket. Timi okos fiatal nő. A gazdasági egyetem után két évig külföldön próbált szerencsét, egy étteremben dolgozott. Irodai tapasztalata így ugyan nincs, de úgy gondolom, hogy aki nyelvtudás nélkül nekivág egy számára idegen országnak, és megállja a helyét, nem lehet elveszett ember. Mostanra már folyékonyan beszél angolul. Tetszett, hogy sokat kérdezett a cégről, és egyfolytában csillogott a szeme. Ráadásul azonnal tud kezdeni. A rövid ebédszünet után már érkezik is a következő. Újból lány, de sokkal visszahúzódóbb, mint Tímea. Végül pont emiatt okoz fejtörést a vezetőségnek. Albert és Eszter egyaránt úgy gondolja, hogy Edit is maximálisan alkalmas lenne a pozícióra. Nagyon tájékozott volt a cégről, látszott, hogy sokat tanulmányozta a honlapot. Ez a felkészültség precizitásra utal. Talán túlzottan is. A feltett kérdésekre is mintha bemagolt formulákat válaszolt volna, miközben a személyiségéről szinte semmi sem derült ki. – Kérdeztem a hobbijáról, majd arról, hogy mi motiválja leginkább egy munkahelyen, hátha így többet megtudok róla. De Edit mintha rejtette volna önmagát, végül nem nyílt meg. Biztos vagyok benne, hogy jól ellátná ezt a munkát, de fontos, hogy akivel naponta együtt dolgozunk, érdekes ember legyen. Szomorú, de most azt kell, hogy mondjam, Edit nem különösebben keltette fel az érdeklődésem…

Az egyedüli fiútól sokat várt Eszter, ígéretes önéletrajzot küldött, és a telefonban is megnyerő volt. Amikor azonban belépett a tárgyalóba, csalódást okozott. A megjelenése slampos volt, a kérdésekre alig-alig felelt, leginkább a vállát vonogatta. Arra, hogy mi motiválja, azt felelte, hogy az előrelépés és a pénz. Lehet, hogy szép dolog az őszinteség, de itt most nem talált célba. A nap mégsem zárul eredménytelenül, úgy tűnik az állást Tímea nyerte el. Második kör nem lesz, sajnos így is alig tudtak összeszedni öt behívható jelöltet. Az állás ugyan egy hónapig kint volt egy internetes portálon, mégis csak 11 pályázat érkezett. Már önmagában ez a tény is elgondolkodtató. Visszatérve kicsit a válsághoz köztudott, hogy sok ember maradt állás nélkül, mégsem tolongtak a jelentkezők. Vajon az okozott gondot, hogy angol nyelven jelent meg a hirdetés? Tény, hogy az összes jelentkező korábban angol nyelvterületen töltött el több-kevesebb időt. Vajon aki csak itthon tanulta meg a nyelvet, miért nem érzett magában annyi önbizalmat, hogy jelentkezzen? Pedig nem voltak magasak a követelmények. Minimum középiskola és angoltudás. Timinek épp a második diplomája van folyamatban, mindkettő gazdasági vonalon. Eszter most optimista, úgy hiszi, jól döntött, és reméli ezt a próbaidő is igazolni fogja. Elbúcsúzunk, miközben rendezgeti az önéletrajzokat az asztalán. Dacára az értékelőlapoknak és a tréningen elsajátított fifikás kiválasztási tanácsoknak, mégis győzött az emberi tényező. A kémiát nem lehet kiküszöbölni, vagy érződik valakiben a spiritusz, vagy nem. Habár dolgozni egy csendes, precíz munkatárssal is lehet, sőt, talán hatékonyabb, de mégsem közömbös, hogy kivel, s főleg, hogy milyen hangulatban töltjük el a nap jelentős részét. Ezúttal győztek a csillogó szemek.

 

Kép forrása: jobsskillsandadevice.com, jobinterviewtipsclub.com