•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Kislány a pokolban a Nemzetiben

Nemzeti Színház / Kaszás Attila terem 2024. Május 16-án. 18h kezdéssel
Sárdi Mária: „Kislány a pokolban” holokauszt monodráma.
A Kazán István Kamaraszínház vendégjátéka.

Rendhagyó vendégszereplés keretében lesz látható 2024. Május 16-án 18 órai kezdettel a Nemzeti Színház Kaszás Attila termében: Sárdi Mária: Kislány a pokolban holokauszt monodráma. Erről beszélgettem Kriszt László rendezővel és Rosenfeld Dániel Imre kulturális menedzserrel.

- A műsor leírásban volt olvasható, hogy ez a monodráma a "Holokauszt 80" emlékév keretében kerül bemutatásra. Fentiekből kiindulva még beszélgetésünk elején rögtön felvetődik az alapkérdés: hogy jutottak el a Nemzeti Színházban?
R. D.: Úgy másfél évvel ezelőtt eljutottam Vidnyánszky Attila igazgató úrhoz, akinek elmondtam/bemutattam a Kazán István Kamaraszínház értékteremtő zsidó-keresztény színházi tevékenységét. Másodszor már Kriszt László rendező úrral ültünk az igazgató úr irodájában és próbáltunk megtalálni azt a lehetőséget, aminek most jött el az ideje.
- Vidnyánszky Attiláról mondanak sok mindent, nehéz ember meg satöbbi. Mi az az igazság?
K. L. Nekem nem úgy tűnt, egy rendkívül értelmes, művelt, jószándékú, ugyan akkor határozott vezető színházi ember benyomását keltette bennünk. Összességében jóhangulatú beszélgetésben volt részünk.
- Miből érezte mindezt?
K. L. Először is, hagyta végig mondani azt, amiért ott voltunk. Azután a jelenlegi kulturális és színházi kérdésekben /habár több dologban nem értettünk egyet/ nem élt vissza a pozíciójával sőt, több kulturális észrevételt, amit elmondtam, azokra láthatóan nagy érdeklődéssel figyelt, lejegyzetelte.
- Mondana egy példát?
K. L. Hát például javasoltam egy az SZFE-én megvalósuló Színészpedagógus MA képzés beindítását.
- Rendben. Akkor térjünk vissza a vendégszerepléshez. Miért kellet több mint egy évet várni?
R. D. Ez az egymillió dolláros kérdés! Nem tudjuk. De közben lebonyolításra került a nemzetközi Színházi Olimpia és egyéb más programsorozatok. Nem mellesleg a Nemzeti Színház egy nagy és bonyolult intézmény, megtalálni benne egy speciális témájú vendégjátékot, egyszóvak ahhoz alkalom is kellett.
- Akkor ez egy sikertörténet?
Inkább kivételes, mert ritkán adatik meg, hogy egy monodráma, pláne egy holokauszt monodráma 18 évig legyen színpadon, egy kicsi kamaraszínház repertoárján. A másfél évtized alatt nem kevés munkatárs, külső segítő munkája, kitartása kellett ahhoz, hogy színpadon maradhasson  a megtörtént eseményekből készült színpadi adaptáció. Sok akadályt, pénztelenséget, meg nem értését, kellett leküzdeni, hogy eljöhessen ez az alkalom is.

- Azok kedvéért, akik most találkoznak először ezzel a különleges monodrámával, miről szól?

R. D. A holokauszt monodráma mondanivalója nagyon tiszta és világos: egy 15 éves kislány, vészkorszak alatti szenvedésein keresztül elmondani, megmutatni a 600 ezer Magyar és a 6 millió zsidó ember, elhurcolását, jogaiktól megfosztását, kínzását, megölését.
- Összefoglalná a monodráma történetét?
K. L. A Kislány a pokolban holokauszt monodráma premierje 2006 őszén volt a Fészek Művészklub kupolatermében. Budai Tünde színésznő volt az első szereposztás, aki közel 7 évig alakította, magas művészi színvonallal. Őt követte Szabó Eszter színésznő, aki kimagasló szakmaisággal alakította a főszerepet. Majd Dombrádi Alina színésznő vette át a szerepet és emlékezetes alakításának tapsolhatott a közönség. Legvégül Gunyecz Anna színésznő vitte tovább a szerepet, hitelesen, méltó módon képviselve a monodráma művészi nívóját, mondanivalóját. A monodráma dramaturg-rendezőjeként ezúton is köszönöm mind a négy szereposztásnak a példamutató szakmai és emberi hozzáállást, azt gondolom nélkülük, nem lett volna ilyen sikeres, ez a “felemelő” monodráma!
- Nyolcvan éve történt a holokauszt. Jelenthet ez valamit a mai nemzedéknek?
R. D. A mindenkori kultúrának, benne a színháznak kötelessége emlékeztetni a múltra és figyelmeztetni a jelenre, minden korosztályt. Elég, ha csak a napjainkban zajló antiszemitizmus újraéledésére utalok. Mintha nem tanult volna a múltból az emberiség!  
- Gunyecz Anna a negyedik szereposztásban fogja alakítani az előadást.
K. L. Anna rendkívüli tehetséges színésznő, aki méltó módon fogja megjeleníteni a 15 éves Sárdi Máriát.
- Mondana valamit a próbákról, hogy zajlanak a Nemzeti Színházban?
R. D. Nem a Nemzetiben próbálunk, hanem a Fészek Művészklubba. Ugyanis a Nemzetiben, annyira sok előadás van, hogy csak az utolsó napokban tudunk a helyszínen próbálni. De ez nem baj, hiszen Gunyecz Anna színésznő immár ötödik éve játssza, már megszokta, hogy ott kell próbálni ahol lehetőség van rá. A Fészek Művészklub új vezetése pedig, igazán jó körülményeket biztosított számunkra.
- Úgy tudom, emlékkiadvány kiadását is tervezik az előadás napjára!
K. L. Igen, Maximilian Kristóf az Esti Hírlap főszerkesztő tulajdonosa, igy járul hozzá ehhez a különleges eseményhez. Az ősszel újra induló nyomtatott és elektronikus formában megjelenő újság különszámmal fog megjelenni, amit a nézők személyesen fognak kézhez kapni az előadás előtt. Sárdi Mária amúgy, 18 évig volt az Esti Hírlap munkatársa.
- Beszélgetésünk végére hagytam, az önök kamaraszínházában magas színvonalú színészképzés van, ön pedig több nagysikerű előadást vitt színpadra az elmúlt 18 évben, zsidó és keresztény témájút egyaránt!
K. L. Szinészképzésünkben a színház nem cél, hanem eszköz, azt ugyan is senki nem tudja, hogy mit hoz a jövő, de a mindenkori jelenbe befektetett munka, mindig megtérül, a cél tehát: „többé, jobbá és értékesebbé válni”. Ami a rendezéséket illeti, azokat most hosszú lenne felsorolni, talán egy párat: Mastrosimone: "Pulóvergyűjtő" dráma, Karinthy Ferenc: "Gellérthegyi álmok", Sartre: "Zárt tárgyalás", G. B Shaw: "Szent Johanna" monodráma, Tadeusz Borowski: "Auschwitzi Napló" vagy a “Mindjárt jövök” abszurd, szimbolista játék, Samuel Beckett nyomán, ide tartozik Sárdi Mária: "Kislány a pokolban" monodráma is, de a sor jóval több. 
- Ha valaki többet szeretne megtudni önről és a kamaraszínház munkájáról, akkor azt hol teheti meg?
Legjobb, ha megtekintik a www.kazanistvankamaraszinhaz.hu weboldalunkat, ahol a színész és személyiségfejlesztő képzéseink mellett természetesen az előadásinkról is tudnak bővebben tájékozódni! 
- Köszönöm a beszélgetést!

 

 



Készült: Budapest. 2024. Május 4-én. Fészek Művészklub.
Írta: B. János.
A képen Guynecz Anna színésznő látható.
Fotó: Bujnovszky Vanda.