•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Nyári Színházi Esték

Nyári Színházi Esték címmel tart előadásokat a Kazán István Kamaraszínház 2023. augusztus 13-án és 20-án. A két nap alatt összesen öt előadást láthatnak majd a nézők.

Nyári Színházi Esték címmel tart előadásokat a Kazán István Kamaraszínház 2023. augusztus 13-án és 20-án. A két nap alatt összesen öt előadást láthatnak majd a nézők. Az első nap 13-án, 15 óra kezdéssel “Mindjárt jövök” groteszk szatírát Samuel Beckett nyomán SZÜNET Edward Albee: “Mese az állatkertről” drámát, majd 18 órai kezdéssel. Sartre: “Zárt tárgyalás” című drámát tekinthetik meg. 20-án vasárnap 15 órától ismételten “Mindjárt jövök” groteszk szatíra Samuel Beckett nyomán SZÜNET Edward Albee: “Mese az állatkertről” drámát. Ezekről kérdeztük Kriszt László művészeti vezető-rendezőt.
- Ahogy végignéztem a kínálatot, mondhatni drámai hangvételű előadásokat fognak megtekinteni a leendő nézők!
Amikor 2006-ban megalakítottuk kamaraszínházunkat, akkor a célt úgy határoztuk meg: "Értékkel bíró Magyarországi és nemzetközi klasszikus színházi produkciókat" szeretnénk létrehozni, ehhez tartjuk magunkat a mai napig. Nem a minőségnélküli könnyed sikerre törekszünk, hanem arra, hogy a néző minőségében másként menjen ki a színházból, mint ahogy bejött. Természetesen mindezt úgy, hogy igazi színházi élményt kapjon a néző, nem pedig egy felejthető estét.
- No, akkor vegyük sorjában! 13-án, 15 órától Samuel Beckett: “Mindjárt jövök” groteszk szatíra. Ez a darab miről szól?
Lényegében a klasszikus Beckett mű, egyedi adaptációja, melyben az Isten és az ember egymástól való elszakítottságát mutatja be. Amikor az ember elszakad teremtőjétől magányossá vált, nem csak fizikai, hanem lelki értelemben véve egyaránt. Ez egy örök vágyakozást szült, hiszen az ember elveszett a világban Isten nélkül. Persze mindig jönnek olyanok, akik azt sugallják, Isten nélkül jobb, könnyebb a világban létezni, de az ember, lelke legmélyén érzi, hogy ez nem így van. Ilyen az ember, amikor elhagyatott, hiányt szenved valamiben, szeretetnélküli, beteg vagy a halálra készül. Habár a műfajmegjelölés groteszk, szatíra, mély emberi gondolatokat hordoz.
- Szünet után lesz még egy előadás! Edward Albee: “Mese az állatkertről” című dráma.
Jerry a magányos alak, sétál a Centrál parkban és találkozik Peterrel, az irodistával, aki újságolvasással tölti vasárnap délutáni pihenését. Két teljesen különböző személyiség, két külön életút. Jerry egy elmagányosodott élettel a háta mögött szeretne barátra lelni. Peter
pedig nem szeretne megismerkedni senkivel, ő csak újságot szeretne olvasni. Ebben a darabban a társadalmi elidegenedés végén járó Jerry, elmagányosodott ember találkozik az elidegenedés kezdetén lévő Peterrel. E két teljesen különböző személyiség találkozása, nem mindennapi eredményt szül.
- Délután 18 órától pedig Sartre: „Zárt tárgyalás” című dráma
kerül bemutatásra.
Úgy tudnám röviden megfogalmazni "a hit nélküli ember" kárhozatra van ítélve.
- Kifejtené bővebben is?
Három elhunyt ember találkozik a purgatóriumban. Vissza út már nincs nekik, de kapnak még egy utolsó esélyt, hogy emberként álljanak egymáshoz. De ahogy Platón mondja: "ember meg nem változik", így a sorsuk végleg megpecsételődik. Ez egy olyan előadás, amely azt üzeni a
mindenkori embernek, hogy: "hit nélkül, elvesztünk".
- Nem gondolja, hogy ez egy kicsit túl, vallásos megközelítés?
A kérdés nagyon helytálló. Ha valaki tartózkodik a vallásoktól, sebaj, neki profán üzenetet hordoz, ne felejtsük Sartre volt az egyik legjelentősebb egzisztencialista filozófus, de a lényeg. Aki lelketlenül éli az életét, akinek csak a pénz, vagy a hatalom vagy egyéb ilyen jellegű vágyak irányítják a mindennapjait, azok élete puszta formalitás, csupán matéria. Mert az élet esszenciája a lélekbe van, az életnek onnan kell kiindulni és oda is kell visszatérni.
- Mély és megrendítő gondolatokat hordoz.
Az összes előadásunk lényegében az emberségről szól. Hogy nem elég csupán a kifele való igazságérzet, először magunkba kell megtalálni az igazságot és nem másokban meglátni a rosszat, hanem sokat kell tenni, hogy először mi magunk válhassunk Ady szavaival "nagy betűs emberré" mert csak utána tudunk másoknak segíteni az emberré válás rögös útján! Mert ha nem így teszünk, akkor olyanokkal fogunk találkozni, mint amilyen karakterekkel az előadásokban. Ezt meg kell mutatni a színház eszközeivel a mai fiatal korosztályoknak, mert ők képviselik a jövőt. Egyébként nem kell megijedni, maguk az előadások, legyen az akár dráma, dinamikus, pergő, néha mulatságosnak tűnő játékokat hordoz, csak hatásukban megrendítőek. De ahol van katarzis, (megtisztulás) ott van művészet, esetünkben, színházművészet.
- Önt régóta ismeri nagyközönség, az Operettszínházból, televíziós zenés műsorokból,  a Kazán István Kamaraszínház is ismerősen csenghet a leendő nézőnek, de a társulat tagjait még nem ismerjük, mondana róluk is valamit!
Természetesen, köszönöm a kérdést. Gunyecz Anna, Gergely Zsófia, Illés Tamás, Kovács Domonkos, Kovács Molnár József színészkollégákkal hosszú évek óta együtt dolgozom, nemcsak tehetségesek, de szorgalmasak is. A kamaraszínház színház mellett dolgoznak és főiskolára vagy egyetemre járnak. Ide Sztanyiszlavszkij idézetét tudnám hozni, amely így szól: „A tehetség nem gyarapszik, a tehetség „van”, ami akkor lesz több, amikor az ember is több és igazabb lesz.” Tehát ők, azt az életszemléletet képviselik, melyben egyáltalán nincsenek elszállva maguktól, szorgalmasak, kitartóak és tehetségesek, ezen tulajdonságokból pedig csak jó születhet, legalább is, hosszútávon, mindenféleképpen.
- Köszönöm a beszélgetést, és aki többet szeretne megtudni a vendégjátékról és a kamaraszínházról az látogasson el a www.mindenamiszinhaz.hu  vagy a www.kikszinhaz.hu weboldalakra! Találkozunk az előadásokon!

Cs. P. 

 

Budapest. 2023. 08. 09.