Bess Bright megszülte Clarát, lelencházban hagyja. Ám szeretné megtudni, kik fogadták örökbe, s miért. A fiatal nőnek fenekestül felfordul az élete... Igen izgalmas olvasmány A lelenc.
Stacey Halls már első regénye, A familiárisok - A pendle-dombi boszorkányok is nagy sikert aratott. Az írónőt a Sunday Times bestseller írónak minősítette. Most a második nagyszerű könyvét olvashatjuk. A mű főszereplője két nő, akiket összeköt egy gyermek, Clara, akit az édesanyja, Bess árvaházban hagy.
Londonban járunk, 1754-et írunk. Ezelőtt hat évvel törvénytelen gyermekét, Clarát megszülte és a lelencházban hagyta a fiatal édesanya. Nem hagyja nyugton a gondolat, mi lehet a kislányával. Fél, hogy Clara már rég nem él. Ám megtudja, a kislányt valaki már örökbe is fogadta. Nem egyszerű történet veszi kezdetét. Gondoljunk csak bele. Ha valakit örökbe fogadnak, akkor általában két dolog szokott történni. Nem mondják el a gyermeknek, hogy örökbefogadott, netán elmondják neki, ő pedig tudni szeretné, ki az eredeti szüleje. Általában az édesanyák, akik elhagyták gyermekeiket is, kíváncsiak rájuk. És egy ilyen ügyet kideríteni nagyon nehéz...
Bess lakhelyétől nem messze él egy fiatal özvegy, aki már egy évtizede nem hagyta el a házát. Orvos barátja - aki a lelencházban dolgozik - rábeszéli, fogadjon pesztrát a lánya mellé. Az özvegy azonban nem biztos benne, hogy jó ötlet beengedni egy idegent az életébe. A múlt fenyegető árnyai azzal riogatják, hogy feldúlják gondosan elrendezett világát.
Stacey Halls meglepően fiatal írónő - azért írom így, mert mindössze 32 éves, s már két kötete is megjelent. Mindkettő bestseller. És nyilván nem ez az utolsó alkotása. Érdemes felfigyelni a munkáira. Az írónő Angliában él, s nem meglepő: mit gondolnak, mit tanult? Igen, újságírást. Ez a tanulmány valószínűleg hozzájárulhat ahhoz, hogy egy született talentum írói vénája még inkább kifejlődjön. A Familiárisok olyan sikeres regény lett, hogy tizenkét nyelvre is lefordították. Azért ez nem semmi. Ez ritka jelenség, a híres egri író, Gárdonyi Géza Egri Csillagok című regénye - bár nem kellene párhuzamot vonnom, tudom; ez mindössze csak egy asszociáció - huszonegy nyelven olvasható.
„Az új Hilary Mantel” – Cosmopolitan
„Fantasztikus meseszövő fantáziával megírt alkotás” – Good Housekeeping
„Lebilincselő történelmi regény, amely nyomban beszippantja az embert” – Kiran Millwood Hargrave, a The Mercies című regény szerzője
„Lebilincselő és megindító” – Libby Page, a Strand című bestseller szerzője
Az árvaház, a Londonban fellelhető Foundling Hospital (ma már lelencmúzeum) 1739-ben alapult. Tehát a könyv történelmi regény is egyben. S mondhatni, igaz történeten alapszik. A szereplők persze fiktívek.
A fenti fotó korabeli kép a lelencházról. Forrás: The National Archives
A 21. Század Kiadó munkatársa, Simonyi Ágnes fordította magyarra a rendkívüli alkotást, amely olyan történetről szól, ami a napjainkban is aktuális...
A kiadó most akcióval kedveskedik az olvasóinak. A Familiárisok és A lelenc mindössze 6630 forintért kapható náluk.
Kellemes olvasást!