Sára egy rendkívül szimpatikus, negyvenéves tanárnő, még szép is. Látszólag igen szerencsésnek tűnik, rendben van az élete, szép családja van, egyszer csak azonban minden összeomlik körülötte. Hirtelenjében nagyon mély gödörben találja magát...
Nem hiszek a véletlenekben. Még korábban megrendeltem a 21. Század Kiadótól a Matthew McConaughey által írt, nagyszerű Zöldlámpát. Gondoltam egyet, hogy megkeresem a kiadót, hogy írhatnék-e a kiadott könyveikről recenziókat. Igent mondtak, ezt ezúton is hálásan köszönöm. Így ismerhettem meg Finy Petrát, a kiadó sajtóreferensét, s egyúttal a rendkívül tehetséges kortárs író- és költőnőt, újságírót. Szerettem volna olvasni az ő műveit is: sem az írónő, sem a Líra sem pedig az Athenaeum kiadó nem látta ennek akadályát. Még egyszer nagyon köszönöm.
Előzőleg a Kerti szonátát küldték el nekem, az is nagyon tetszett, korábban arról is írtam. Most az Akkor is című nagyszerű kötetet kaptam meg. Az utóbbiról írok most. Bár még van mit bepótolnom a szerző munkásságát illetően, nagyon tetszik, ahogyan ír. Igazán szimpatikus, hogy Finy Petra a könyveit (az eddig általam olvasottakat legalábbis) in medias res kezdi. A sztori kellős közepén találjuk magunkat, majd szépen megismerjük a körülményeket. Az írónő egyik kedvenc témája a párkapcsolatok (sokszor nehéz helyzetben lévő nőkről ír), és ezt a könyvet elolvasván úgy vélem, nagyon "fekszik" is neki ez a terület. Valószínűleg jó érzéke van a pszichológiához, s nagyon empatikus is; nekem nagyon így tűnik. Hölgyek, ha bajban vagytok, ha nem, ez a könyv biztos segítség. Komolyan gondolom, hogy óriási erőt ad - erőt adhat akár egy teljes életre. Mindig van kiút, mindig van segítség. Ez utóbbi mondatomról füveskönyvek jutottak az eszembe (nem csak Márai írt ilyet, Weöres Sándor is többek között). Petra könyve is hasonló, mint egy jó barát, aki megfogja a kezed, s a sziklán biztosító kötél mellett vezet fel téged a gödörből, hogy ismét érezd az arcodon a Nap sütését. Jómagam ezt a könyvet, nemcsak nőknek, férfiaknak is kötelezővé tenném. Khm...
Ez a kötete más, mint a többi. Szinte belebújik a főszereplőnő szerepébe, nagyon átérzi a saját maga megálmodott karakter lelkületét. A fiatal nő nagyon rossz passzban van, állandóan sír, nem találja a helyét (hamarosan leírom, miért), folyton szorong, nem alszik, két gyermeket nevel, s rázúdult egy jó nagy adag probléma. Külső szemmel talán úgy viselkedik, mint egy eszement, de ahogyan olvassuk a sorokat, teljesen eggyé válunk a hölgy személyével. Ha nőből vagyunk, mindenképp. Szóval azért más az Akkor is, mert az írónő trágár szavakat ad a nő szájába, mocskos módon beszél. A korábbi alkotásokra ez nem volt jellemző. Vagy ennyire nem. Piros pontot adok ezért, vagy ötöt, találtam már magam hasonló helyzetben, mint Sára, és bizony egy jó b....a meg, meg egyéb nekem is kicsúszott ám a számon. Elnézést az olvasóktól, hogy ilyen nyers vagyok, de Sára is az, és egy ilyen szituációban ki ne lenne igazából az.
Voilá.
Sára, a kétgyermekes családanya (gyermekei Samu és Miri) nagy káoszban találja magát. A boldogságból a pokolba került. Nagyjából így lehetne jellemezni azt, hogy a férje, András pakol, elköltözni készül. A negyvenéves csinos, hosszú-, vöröshajú tanárnő értetlenül, szorongva próbálja visszatartani őt. A férfi hideg. Egy árva kukkot nem mond a feleségének, miért hagyja ott a családot, miután bepakolta cuccait, pofátlanmód, köszönés nélkül beül az autójába. Sára kiakadván rácsimpaszkodik az ablakra, az sem érdekli, ha azt András felhúzza, és levágja az ujját... Megkérdezi, miért... Arra gyanakszik van valakije, a férfi flegmán ennyit válaszol: "mégis mit gondoltál". Ugye, sokaknak ismerős lehet ez a viselkedés, szituáció - akár nőről, akár férfiról van szó. Petra témája telitalálat, az élet nehézségeiből merít. Nos, igen. Nem minden arany, ami fénylik. A valaha talán aranyban csillogó Andrásról mostanra kiderült, hogy csak egy vacak bizsu, amely ráadásul már nagyon megkopott... Az új nője meg még állapotos is, ráadásul jó nagy pocakkal. Ahogy visszaemlékszem az olvasottakra, feláll a nem létező szőr a hátamon - mármint a "férfi" miatt... Megcsalás, hátbaszúrás, kitolás egy jó emberrel, gerinctelenség - és olybá tűnik, erősen hiányzott a kommunikáció a kapcsolatból. Ez abszolúte érezhető.
A könyv felépítése nagyon jó, nagyon érthető. Minden fejezet után van egy kis visszaemlékezés, ahol az éppen történtek mellett megtudjuk a múltat is, amikor még Sára és András imádta egymást.
Szóval, a főhősnő (márpedig az) jó nagy trutyiban van. A gyermekei mellette. Sára elővesz egy jó nagy adag drapp színű csomagolót, amivel lefedi az ággyal szembeni tükörszekrényt. Ennek előzménye, hogy András kérésére úgy szeretkeztek, hogy nézték magukat, milyen izgató, ahogyan majd' megeszik egymást. Sára a szexfalból fájdalomfalat kreál. A gyerekek értetlenkedve kérdezik, mi ez. A szilánkosra tört szívű édesanya remek módszert választ. Filctollal ír fel szavakat a falra. Elhagytál. Semmibe vettél. Samu és Miri nem nézi hülyének édesanyját. Rendkívül nagy empátiáról tesznek tanúbizonyságot. Sőt, még adják is alá a lovat, hogy írjon még írjon. És ők is rajzolnának egy felakasztott embert a hajdani szexfalra.
Sárának muszáj dolgoznia, három kollégájára, egyúttal barátjára számíthat. Beára, Bárdosira és Székácsnéra. Tudják, hogy a barátnőjük vissza akarja kapni Andrást, minden erejükkel próbálják lebeszélni erről.
Közben új szereplő is feltűnik, a szomszéd Őze bácsi (Rezső), aki segít a hölgynek, de csak azért, mert nem akarja, hogy a lakóházban mindenki hallja, hogy üvölt. Sára az édesanyja segítségét kéri, hogy vigyázzon a gyerekekre, amíg dolgozik, de az asszony magára hagyja. Később még vele kapcsolatban lesz egy kis fordulat: nem véletlenül mondják azt, hogy fontos a szülői minta, netán egy gyermek elkövetheti ugyanazt a hibát felnőttként, mint valamelyik szüleje. Nem hiába mondják a pszichológusok, hogy mélyre kell ásni egy rossz mentális állapot esetében.
Kapkodjuk a fejünket, úgy zajlanak az események, s annyi mindent tudunk meg a nő és András kapcsolatáról, csak úgy peregnek a képzeletbeli filmkockák. Ám spoilereztem eleget, egy kicsit vissza kellene fognom magam - a figyelemfelkeltés a cél. Márpedig ez egy zseniális könyv!
Őze bácsi nem túl kedves tehát a tanárnővel, de felajánlja neki, hogy vigyáz a gyermekekre. A nő nem igazán szimpatizál a mufurc férfival, de ránéz a gyermekeire... Vállat vonva belemennek. Így Sára elmegy dolgozni.
Közben aztán minden történik: öngyilkosssági kísérlet (felvágná az ereit), kihívóan öltözködik fel, hogy András észrevegye... Közben ő meg csak kineveti, s szánalmasnak tartja. A barátnőjéről kiderül, hogy komolyan hátba szúrta őt, Bárdosival meg erősen szimpatizál... Ja, és egy nagy meglepetés: az édesanyja viselkedése pálfordulatot vesz. Nagyon is szereti lányát, s elmondja Sárának a legnagyobb titkát.
Tényleg nem folytatom a sztorit. Ajánlom mindenkinek az Akkor is elolvasását. Finy Petra VALÓBAN nagyon stílusosan ír, s a nehéz történetekbe azért nagyon jó humort is belevisz. Kicsit úgy, mint amikor sírunk, közben meg valaki mond vigaszként egy jó poént, amitől meg könnyek hullogatása közben kitör belőlünk a nevetés.
Nyilván kíváncsiak az olvasóink a történet végére... Hm, hm, a tollamat le is raktam. Kellemes olvasást!
Címfotó: Magyar Kurír
Portréfotó: Facebook