•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Célja: az emberek a fogyatékossággal élőkhöz is úgy álljanak hozzá, mint az épekhez

Autista, értelmi fogyatékossággal élő, valamint súlyosan beteg emberekkel foglalkozott és foglalkozik - zenét és sportot is bevetve. Fut értük, jótékonykodik, másokat is bevon, önkéntes egy alapítványban. Mindössze 37 éves, de az egész élete - a családja mellett - szinte arról szól, hogy boldoggá tegye ezeket a fiatalokat. Ő Nádudvari Péter, akiről talán már sokat hallhattatok, olvashattatok, és valószínűleg itt még nincs vége. Vele beszélgettem.

In medias res. Hogy hogyan jött mindez az életébe? Miért ilyen elszánt? Ahogyan meséli, anyukája háziorvos, apukája szociális munkás. Már gyermekkorában megfordult olyan helyeken, ahol találkozott fogyatékossággal élő emberekkel.

- Az egészség, a megfelelő szellemi és fizikai állapot kiváltság, mint amivel te vagy én is rendelkezem - fogalmaz Péter. - A Pázmányra jártam magyar nyelv és irodalom szakra és Közép-európai specializációra. Másoddiplomámat, a gyógypedagógiát pedig az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán szereztem.Sokáig multinacionális cégnél dolgoztam spanyol- és angoltudásom révén Budapesten, illetve Debrecenben. Ám rájöttem, ez nem az én utam, most ismét gyógypedagógiával foglalkozom majd.

A súlyosan beteg, valamint fogyatékossággal élő gyerekeket és családjaikat támogató Kosztyu Ádám Emlékére Alapítványhoz is csatlakozott segítőként. Sokáig tartott ennek a célcsoportnak zenét és egyéb foglalkozásokat. Katona Miki - nevén nevezi őt - igen lelkes tanítványa volt. Miki szintén egy súlyos betegséggel küzd már hosszú évek óta, csupa szív, hatalmas akarattal rendelkező fiú. Péter nem szívesen diagnosztizál, vagy tesz a fejekre bélyeget. Egyrészt nem is hivatott erre, másrészt a tanítványait illetően mindig a közösen elérendő célok érdeklik legfőképp, a fogyatékosság vagy a betegség pedig a velük való módszertan vonatkozásában foglalkoztatja, nem süllyednek bele a borúlátás mocsarába, hiszen mindig van miért dolgozni. Mikivel például versenyeken vesznek részt, a srác és Peti együtt futnak, úgy, hogy Peti tolja Mikit. Miki azt mondja, ha meggyógyul, ő is szeretne segíteni a gyerekeken. Három esztendeje csaptak bele a fentebb említett projektbe (Team Miki), versenyekhez csatlakoztak. 

- A vírus idején törölték a futóversenyeket, így nem is találkoztunk, időnként online beszélgettünk egymással. Mivel Miki immunrendszere gyengébb az átlagnál, ebben az időszakban nem akartam kockáztatni egy személyes találkozással. Ahogy említettem, online viszont tartjuk a kapcsolatot. Ami a futóversenyeket illeti, ezek teret adnak az efféle akcióknak is. Az épek, az élsportolók között mi is versenyezhetünk - árulja el. 

Sokan kérdezik tőle, hogy viseli el mindezt...

- Egyrészt lelkileg és érzelmileg erősnek tartom magam, másrészt az ilyen gyerekek alkotta közeg egy idő után természetessé vált számomra. A cukrász bemegy a műszak elején a műhelyébe, és előveszi az eszközöket és az alapanyagokat, az az ő közege. Én pedig azt a közeget szerettem meg nagyon, amelyet ezek a csodálatos emberkék alkotnak, az ő lelkeikkel dolgozom - fejti ki.

Fontos számára a sikerorientáció: a cél, hogy valamit megtanuljanak a gyerekek. Például egy Beethoven-művet. Méghozzá úgy átdolgozva, hogy annak előadásában minden fogyatékossággal élő fiatalnak meglegyen a méltó helye. Van egy módszer: a hangok színekkel vannak megjelölve a hangszereken és a kottákban egyaránt, így ők is tudnak zenét tanulni.

- Mindig akad valami cél, amiért dolgozunk, fel is szoktunk lépni. A célorientáltságot illetően úgy tekintek rájuk, mint az ép emberekre. Nincs különbség. Mindenféle műfajban játszunk szinte, komoly-, könnyű- és népzenét egyaránt. 

Péter zeneiskolába járt, klasszikus zongorát, kamarazenét és jazzt tanult, valamint magánéneket. Kiemeli, nagyon szeret adni másoknak, nem csak fogyatékossággal élő vagy súlyosan beteg embereknek. A karantén alatt folytatásos szoba- és karanténkoncertet indított, amin zongorázott, gitározott és énekelt. A Facebookra feltette az előadott dalokat, hogy örömet szerezzen az embereknek a nehéz időszakban. Sokan kérték is, hogy még-még... Magam is végigkísértem a kezdeményezését, s ámultam és bámultam, hogy lehet ennyire önzetlen. Ritka ez manapság. 

- Egy autista is tud teljesíteni, be tud illeszkedni. Fontos, hogy ne izoláljuk el őket, illetve az is, hogy ők is a többségi társadalom részesei lehessenek.

Rákérdeztem a sportolásra is, mivel ezzel jótékonykodik elsősorban: versenyszerűen nem sportolt soha. Kilenc esztendeje futotta le az első maratonját, majd részt vett a Balaton-átúszáson is, valamint három Ironman triatlonon. Jótékonyságból is tette mindezt, teljesítményével adományokat gyűjtött és szerzett azoknak a gyerekeknek, akikért dolgozik.

A Kosztyu Ádám Emlékére Alapítvány jótékony sportcsapatához, a Team Mikihez sokan csatlakozhatnak, számos sportoló vesz részt az adománygyűjtésben. Amolyan "kilométervásár" ez, jótékony céllal. Péter azt is hozzáteszi, mindegy, ki mennyit fut, vagy éppen úszik, etc. A cél, hogy eladja a kilométereket. Ha Ti is szeretnétek csatlakozni a rendkívüli kampányhoz, írjatok egy e-mailt Péternek: nadudvarip@gmail.com.

A fotók forrása: Nádudvari Péter Facebook-oldala