Bizonyára te is hallottad már az alábbi mondatokat a klímaváltozás kapcsán: „Mit tehetnék én?” „Kevés vagyok egyedül, és más sem tesz semmit!” „A politika az oka, meg a nagyvállalatok…” “Ez is csak egy divathóbort, majd elmúlik”
Valójában ilyenkor az történik, hogy az amúgy is agyonterhelt emberek hárítják az újabb stresszforrást, a felelősségvállalást. A médiában megjelenő globális statisztikák mellett kevésnek érzik azt, amit ők maguk megtehetnek. Hulladéktermelésük elenyészőnek tűnik a világ teljes szennyezéséhez képest.
Kérlek, te ne kövesd ezt a mintát. Ha jobban belegondolsz, a globális statisztika az egyéniek összegzése. A te döntéseid és az én döntéseim adódnak hozzá a többi emberéhez. Így együttesen határozzák meg a végső számokat. A mi választásunk, hogy együtt rombolunk vagy együtt építünk.
Ha valóban eltökélted magad, hogy tenni akarsz a klímaváltozás ellen, akkor van egy nagyon jó hírem. Összegyűjtöttem mindazt, amit már ma megtehetsz, hogy együtt építsünk egy élhető környezetet gyermekeinknek. Íme:
Fénykép forrása: Unsplash
#1 Takarékoskodj
Válts energiatakarékos izzókra, LED égőkre. Ezzel kevesebb energiát használsz, amit a rezsiszámládon is látni fogsz.
Takarékoskodj a vízzel: Ellenőrizd, hogy sehol ne csöpögjön a csap. Gyermekeidnek is tanítsd meg, hogy fogmosás és a zuhany alatt szappanozás közben zárják el a vizet.
A mosogatógépet is csak akkor indítsd el, ha már tele van.
#2 Közlekedj környezettudatosan
Ha teheted közlekedj gyalog, biciklivel vagy rollerrel az autó helyett. Azon túl, hogy rengeteg szén-dioxid kibocsátástól óvót meg a környezetet, még sportolsz is. A városi dugót elkerülve, gyorsabban érhetsz a munkahelyedre, vagy egy megbeszélt találkozóra.
Ha ez számodra mégsem megoldás, akkor válaszd a tömegközlekedési eszközöket.
Fényképek forrása: Unsplash
Fénykép forrása: Unsplash
#3 Vásárolj helyi termelőktől
Tudatos vásárlással lehet a legjobban lázadni a multik pazarló és műanyagoktól hemzsegő termékei ellen. Minden alkalommal, amikor egy helyi termelőt támogatsz a vásárlásoddal nem csak a műanyagszennyezést csökkented de a szállításból, nagyüzemi termelésből keletkező vegyszer- és légszennyezést egyaránt.
#4 Egyél kevesebb húst
Az állattenyésztés környezetre gyakorolt káros hatásait hosszan sorolhatnánk. A húsipar felel a teljes karbonkibocsátás 18%-ért. Szándékosan nem írom, hogy mostantól legyél vega és a gyermekeidtől is azonnal vond meg a húst, mert ez egy nagyon komoly döntés kell legyen az egész család részéről. Viszont csökkentheted a elfogyasztott hús mennyiségét pár egyszerű trükkel. Ha az elkészített ételben a hús aránya csökken, és egy-egy húsmentes nap bekerül a rutinba, azzal máris rengeteget tettél. Nálunk pl. bevált a pörkölt helyett zöldséges vagy gombás csirkeragu készítése. Így fele annyi hús kerül a tányérra, mégis örömmel eszi a család. Fasírt helyett is készíthetsz zöldséges húsgolyót.
Fényképek forrása: Pxhere
#5 Ültess fát, nevelj szobanövényeket
Mivel a technológia még nem áll rendelkezésünkre, amivel kivonhatnánk a szén-dioxidot a levegőből, ezért erre a leghatékonyabb megoldást a növények nyújtják. Fontos, hogy a közvetlen környezetünkben, az otthonunkban tiszta legyen a levegő. Amit a legkönnyeben úgy érsz el, ha szobanövényeket nevelsz minden ablakos szobában, az erkélyen, a teraszon. Ha van kerted, ültess fát.
+1 tipp: Már itt a gép előtt ülve is változást érhetsz el, ha beállítod a https://www.ecosia.org keresőt alapértelmezettként. Az Ecosia a bevételeit erdősítésre fordítja. Eddig közel 53 millió fát ültettek világszerte.
Ha a fenti tippeket kicsit más szemszögből is megvizsgálod, észreveheted, hogy alapvetően a szemléletváltás, és az új szokások bevezetésével nem csak pénzt spórolsz meg, de egészségesebben, aktívabban élsz és példát mutatsz gyermekeidnek, barátaidnak és kollégáidnak egyaránt.
Cikk forrása: Gaia Eco Bag