Hadd tegyek fel egy őszinte kérdést: Megszámoltad már valaha, hogy hány műanyagzacskót és csomagolást dobsz ki a kukába naponta? Anyaként a család körül forog az életed. Bevásárolsz, főzöl, mosol a szeretteidnek, ami mind hulladékkal jár.
A folyamatos rohanás közben észre sem vesszük, hogy a boltban megvásárolt, előrecsomagolt ételekkel együtt mennyi hulladékot viszünk haza, amely sokszor azonnal a kukába kerül. Sokáig nem gondoltuk, hogy ez probléma lehet, azonban mára eljutott odáig az emberiség, hogy képtelen a megfelelő módon kezelni a keletkezett hulladékot. Annak jelentős része kerül a vizeinkbe, óceánokba, a halakba, velük együtt pedig újra az asztalunkra és a szervezetünkbe. Íme, a számomra legmegdöbbentőbb tények a műanyag szennyezésről:
Fénykép forrása: Unsplash
#1 Másodpercenként 160ezer műanyagszatyrot gyártanak a világon.
#2 Évente 8 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, melyből 236 ezer tonna mikroműanyag.
#3 Ha ez a tendencia folytatódik 2050-re több szemét lesz az óceánban mint hal.
#4 2018 legsokkolóbb kutatási eredménye szerint már az emberi székletben is találtak mikroműanyagokat.
#5 Az óceánon úszó szemétszigetek becsült nagysága 700ezer km2 és 15 millió km2 között ingadozik.
#6 A világ műanyag termelése 1950-ben 2,3 millió tonna, 1993-ban 162 millió tonna, míg 2015-ben már 448 millió tonna volt.
Fénykép forrása: Unsplash
Fénykép forrása: Unsplash
Aggasztó és elszomorító tények ezek. Bár vannak rendkívül előremutató és innovatív fejlesztések, amelyek célja az óceánok megtisztítása (ilyen például a The Ocean Cleanup), úgy gondolom, hogy eredményre csak az vezet, ha visszaszorítjuk a műanyagok használatát a mindennapokban. Ehhez pedig a szokásaink megváltoztatása szükséges. Nélküled nem sikerülhet. Te is kellesz hozzá. Ha élhető bolygót, és mikroműanyagoktól mentes ehető élelmet szeretnénk a gyermekeinknek, akkor már ma cselekedni kell.
“Az ember nem csak azért felelős, amit tesz, hanem azért is, amit nem tesz meg.” – Prótagorasz
Tudom, éppen elég nehéz feladat munka mellett egyben tartani a családot, különórákra hordani a gyereke(ke)t, ellenőrizni a házit, mosni, főzni, takarítani minden nap. Éppen ezért nem is az a cél, hogy most egy csapásra radikálisan megváltoztasd az életeteket és azonnal Zero Waste Mamivá varázsold magad. Egyszerű és praktikus, sok esetben még pénztakarékos megoldásokkal is már rengeteget tehetünk a környezetünkért. (Ezekről a tippekről a következő bejegyzésben részletesen is olvashatsz.)
Addig is, ha már arra figyelsz, hogy egy vászonszatyor, pár vászonzsák állandó helyet kapjon a táskádban, és a műanyagok helyett ezzel menj vásárolni, már sokat tettél egy tisztább környezetért.
Felhasznált források:
Cikk forrása: https://gaiaecobag.hu/