•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Brutál natur studium

A Macbeth-legenda az idők folyamán a legkiválóbb művészek fantáziáját mozgatta meg; remekművek megalkotására serkentette őket, kit-kit szakmája szerint.

Roman Polanski 1971-ben mutatta be Macbeth című filmdrámáját. Meglehetősen felkavarta az érzelmeket, sőt heves vitákat indukált Shakespeare szép szavainak naturális képi megjelenítése. Nem tudhatom, hogy ez a fajta „brutál natur studium” felesége, Sharon Tate 2 évvel korábbi meggyilkolása következménye-e vagy az Avoni Hattyú Macbeth felfogásának hűséges interpretációja. Az biztos, hogy Polanski ragaszkodott ahhoz a sztereotípiához, melyben a nagy angol szerző is osztozott: Macbeth végtelenül gonosz, sátáni uralkodó volt. Valójában II. Malcom halála után unokája I. Duncan, akit Shakespeare jóravaló, kedves embernek ír le, követte az uralkodásban, bár Macbethet illette volna a trón. A valóságban Macbeth sikeresen uralkodott 17 éven át, és ugyanolyan joggal volt király, mint előtte és utána annyian. Uralkodása az általa elpusztított I. Duncan fia, III. (Véres) Malcolm színre lépésével ért véget. III. Malcolm Macbethet 1057-ben egy véres ütközetben megverte, majd megölte, és hasonló kegyetlen módon végzett Macbeth híveivel és mostohafiával, Lulachhal. Ezen a ponton egy rövid angliai kitérő után Magyarországra, Mecseknádasdra látogatunk, hogy a történet magyar vonatkozásaival ismerkedhessünk meg.

Tanácstalan (alkalmatlan) Ethelred angol király orvul meggyilkoltatta az Angliában élő dánokat. Kanut dán király bosszúhadjáratában végigpusztítja Angliát, maga Ethelred király is életét veszti. Ethelred elsőszülött fiát, Vasbordájú Edmundot meggyilkolják, de Edmund ikerfiai, Edmund és Edwárd Normandiába menekültek nagybátyjukhoz, majd Norvégiába kerültek apjuk szövetségese, Szent Olaf király udvarába. Mikor Kanut Norvégiát is meghódította, a fiúk Közép-Európába kerülnek: valószínűleg rövid kijevi tartózkodás után Magyarországra. Edmund fiatalon meghalt, de Edward herceg több évtizedet élt az országban, és feleségül vette Szent István király lányát, Agátát.

3 gyermekük született: Margit (Mecseknádasdon, akkori nevén Reskán született, 1047-ben), Krisztina és Edgár. 1057-ben, mikor az angolok megszabadultak a dán uralomtól, Nagy Alfréd (849-899) angol király utolsó, még élő leszármazottja Edwárd herceg volt, és a Bölcsek Tanácsa küldöttséget menesztett Magyarországra, felkérni, hogy foglalja el az ország trónját. Pár év uralkodás után Edward ismeretlen okok miatt meghalt. 1066-ban Hódító Vilmos Hastingsnál (1066) vereséget mért az angol seregre, ezért Margitnak, testvéreinek és édesanyjuknak ismét menekülni kellett.

A legenda szerint (Margit életéből rengeteg legendát ismerhetünk) maga Isten lépett közbe, mikor hajójukat viharba keverte, és a kontinens helyett a skóciai Fife-ban értek partot. Állítólag III. Malcolm személyesen járult a menekültek elé, és azonmód beleszeretett Margitba. Margit életrajzírója, Durmferlinei Theoderich szerzetes szerint Margit egész életét keresztény hitének szentelte, és Skócia szakadár kelta kereszténységét visszaterelte a római tradíciókhoz. Bár Malcolm király sohasem tanult meg olvasni, szerelme olyan erős volt, hogy térden állva csókolgatta felesége kézzel másolt Szentírásait. Életrajzában ez áll: „Malcolm a legnemesebb családból vett magának feleséget, aki még nemesebb volt bölcsességében és jámborságában... Hatására a király elhagyta vad szokásait... Egész környezete megváltozott Margit körül... Előtte többé egy durva szót ki nem ejtettek.” Skócia népe hálás szeretettel tisztelte Margit királynőt, aki templomokat és kolostorokat épített, és minden nyomorúságos szenvedőn segített. Az irgalmasság tetteinek gyakorlásával emléket állított az emberek szívében. Margit, aki Alfréd családjának utolsó királynéja volt, minden angol királynő anyja is lett azáltal, hogy leánya, Matild Hódító Vilmos legkisebb fiának, a Vilmos utódjává tett I. Henriknek lett a felesége.

Margit rövidesen ágynak esett. Legdrágább kincsét, a fekete feszületet, egy aranyból készült keresztet (benne abból a keresztfából való darabbal, melyen Jézus Krisztus kiszenvedett) szorongatva halt meg 1093. november 16-án, 4 nappal azután, hogy férje, Malcolm és idősebb fia az angolok elleni csatában elestek. Testét az általa építtetett kicsiny durnfermlinei templomban helyezték (majdnem) örök nyugalomra: Margit és Malcolm földi maradványait a reformáció idején Spanyolországba menekítették, az Escorial templomában nyugszanak. A nép körében azonnal szentként kezdték tisztelni; 1261-ben ünnepélyesen szentté avatták. A legenda szerint a szentté avatás alkalmával ereklyéit kiemelték: felnyitották a sírt, és a maradványokat egy ezüst ravatalra helyezték, hogy a templom szentélyébe vigyék át. Amikor a menet Malcolm király sírboltja előtt haladt el, meg kellett állniuk, mert az ereklyét vivők nem tudtak továbbmenni. Akkor egy öregember azt tanácsolta, hogy emeljék ki Malcolm csontjait is, és helyezzék oda Margit mellé. Mikor ez megtörtént, folytathatták útjukat. Ily módon Malcolm és Margit együtt váltak legendává, noha erre Margit sokkal inkább rászolgált.

 

Irodalom:

Neil Oliver: Skócia történelme

www.katolikus.hu/szentek Skóciai Szent Margit

Magyar Kurír (katolikus hírportál) Skóciai Szent Margit