• Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Quadok, triplák, piruettek a Symában

Január 15-19. között Európa legjobb műkorcsolyázóit és jégtáncosait látta vendégül Budapest. Egy jól sikerült Európa-bajnokságon van túl a főváros (ismét), pedig... Nem indult könnyen.

A Papp László Sportaréna helyett a Syma csarnokban kellett megrendezni a kontinensviadalt, mert nem foglalták le időben elég időre az arénát. A korcsolya kedvelői féltek, hogy túl kicsi lesz a Syma, nem lesz majd nézőtér, de elég méretes lelátókat építettek – mi, magyarok mindent megoldunk, ha akarunk –, és szerencsére a borsos jegyárak ellenére is szép számú közönség volt mindegyik versenynapon.

Éppen 10 éve, 2004-ben egy nagyszerű Európa-bajnokság házigazdája volt Budapest, a versenyzők nagyon szerették, és a mi szívünknek azért is kedves volt, mert Sebestyén Júlia aranyérmet nyert. Tehát szervezésben magasan volt a léc, mert sajnos azt tudtuk, hogy eredményben nem tudjuk túlszárnyalni azt a versenyt.

Hazánkat idén a férfiak mezőnyében Forgó Kristóf, míg a jégtáncosoknál Turóczi Dóra és Major Balázs képviselte. Sajnos egyiküknek sem sikerült továbbjutni a rövidprogramból, Forgó Kristóf a 30. helyen végzett – itt 24-en mutathatták be a szabadprogramjukat –, míg Turóczi Dóra és Major Balázs a 21. lett, de ez most nem volt nyerő, egy hellyel lecsúsztak arról, hogy kűrt futhassanak.

A külföldi versenyzők idén is szerették Budapestet, erről leginkább a közösségi oldalakra feltöltött fotók és bejegyzések árulkodnak, és persze vannak olyanok, akik különösen szívükbe zárhatják majd fővárosunkat. Például az olasz jégtáncosok: Anna Cappellini és Luca Lanotte, akik életükben először állhattak világversenyen a dobogó tetejére. De valószínűleg a női győztes, a 15 éves Julia Lipnitskaya is szívesen emlékszik majd vissza Budapestre. Az ifjú hölgy élete első Európa-bajnokságán indult, és rögtön nyert, legutóbb ez a legendás Sonja Henie-nek sikerült a múlt század elején. A férfiaknál megvédte Európa-bajnoki címét a spanyol Javier Fernandez, akinél talán csak a francia Brian Joubert volt népszerűbb a szurkolók, elsősorban a fiatal lányok körében. A párosoknál győztes Tatjana Volosozhar és Maxim Trankov egy csodálatos rövidprogram után egy sok hibával tarkított kűrt mutatott be, de így is megszerezték az aranyérmet.

A versenyt lezáró vasárnapi gálán a közönség hatalmas tapssal jutalmazta a Turóczi Dóra–Major Balázs jégtáncos párt, akik eltáncolhatták a Csárdáskirálynő zenéjére koreografált kűrjüket, Forgó Kristóf jégre lépésének is nagyon örültek a nézők, de a még junior korú Tóth Ivett, valamint a jégtáncos Lukács Ádám és Carolina Moscheni is elég biztatást kapott a jövőbeni pályafutásához. Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a legnagyobb sikere Javier Fernandeznek volt, aki egy aerobik órát tartott a jégen, majd szuperhőssé változott, hogy a végén Super Mario – akit a monacói Kim Lucine testesített meg – fellocsolja.

Ha valaki most sajnálja, hogy lemaradt élőben a műkorcsolya Európa-bajnokságról, annak talán egy kis vigasz lehet, hogy 2015 márciusában – ha minden rendben lesz – a junior világbajnokságot rendezik meg Debrecenben – a jövő nagy bajnokainak első szárnypróbálgatásainál ott lenni is jó élmény.

Kép forrása: mno.hu