A kezemben tartok egy lenyűgöző könyvet. A címe nem más, mint Az ember tragédiája. Immár száz és száz kiadásával találkozhattunk, mindenki könyvtárában megtalálható, és ronggyá olvastuk. Ha másért nem is, akkor csak mert „kötelező”. Manapság, talán többek közt az előbb említettek miatt nem is gondolná az ember, hogy új élményeket is adhat örök értékű és gyakran leporolandó mondanivalója. Karácsonykor mégis a fenyőfa alatt landolt, hiszen ez most más, mint a többi.
Bizonyára sokakban sikerül kedves emlékeket és gondolatokat ébreszteni azzal, ha a Magyar népmesék sorozatról, a Fehérlófia vagy a János Vitéz filmes adaptációiról beszélünk. Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendezőnk munkásságának legfrissebb alkotása Az ember tragédiájának animációs filmváltozata, mely teljes egészében 2011-ben látott napvilágot, bár gyártása már 1988-ban megkezdődött. A film egyedi készítésű és nem mindennapi elemeket hordoz magában. Attól is különleges, hogy a tizenöt szín különböző, egymástól eltérő stílusokban jelenik meg a filmvásznon.
Az Akadémiai kiadó ezen rajzfilm jeleneteinek grafikáival illusztrálva adta ki 2011-ben Madách Imre legismertebb drámai költeményét, mely ekkor egyben megjelenésének 150. évfordulóját is ünnepelte.
Sok esetben a magyar irodalom oktatásában a kötelező olvasmányok listája nem alkalmazkodik a diákok életkori sajátosságaihoz, érdeklődéséhez, viszont Madách remeke állandó értékeket hordoz, mely az ifjúság fejlődése számára nélkülözhetetlen többek közt érzelmi, műveltségi, stilisztikai szempontokból is. A kiadó ezúttal a betűk mellett legfőképp a vizualitásra fektette a hangsúlyt, talán ezzel is elősegítve a fiatalabb korosztály kötelező olvasmány jellegű élményének feldolgozását, megértését.
Jankovics Marcell filmsikeréből 135 színes, attraktív grafika teszi látványossá, dekoratívvá és esztétikussá a könyvet, mely magával ragadja olvasóit, nézegetőit, lapozgatóit.